Информация за инвестиционни предложения, планове и програми

Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

Сряда, 05 Февруари 2025 11:30

Възложител: „ВОДОСНАБДЯВАНЕ И КАНАЛИЗАЦИЯ“ ЕООД БЛАГОЕВГРАД

документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на тръбен кладенец с дълбочина 20 м в поземлен имот с идентификатор 78464.15.709 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Церово, община Благоевград, област Благоевград с цел осигуряване на допълнително питейно-битово водоснабдяване на с. Церово“

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.

I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Съгласно представената информация и документация поземлен имот с идентификатор 78464.15.709 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри (КККР) на с. Церово е с площ 281кв. м, вид територия Територия, заета от води и водни обекти, НТП За водностопанско, хидромелиоративно съоръжение. В имота е изградена помпена станция и шахтов кладенец ШК-1 с дълбочина 8 метра, който се използва за водоснабдяване на село Долно Церово, за което дружеството притежава Разрешително № 41510106/23.07.2007 г. с краен срок 23.07.2032 г. През изминалите години е налице трайна тенденция на спадане на водните нива в района и водните нива в съществуващия шахтов кладенец спадат.
С настоящото инвестиционно предложение се предвижда изграждане на нов тръбен кладенец с цел осигуряване на допълнително питейно-битово водоснабдяване на село Долно Церово. Предвидено е да се сондира на дълбочина 20 м, в близост до съществуващия шахтов кладенец с оглед увеличаване на ефективния воден стълб и възможност за използване на изградената инфраструктура. При прокарването на новия тръбен кладенец се предвижда съществуващия шахтов кладенец ШК-1 да остане като резервен. Водата от кладенеца ще се подава към съществуващата помпена станция с необходимото помпено оборудване и съществуващия напорен резервоар. Новота съоръжение ще бъде със следните параметри на водовземане: период на черпене - целогодишно; общо годишен обем на черпене - 13505 м3/година; дневен обем на черпене - 37 м3/ден и средноденонощен дебит - 0.43 л/сек.
Заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 2, буква „г“ на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и 2 на ЗООС, предвид което инвестиционното предложение подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ – Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка, относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район. Съгласно становище с изх. №П-01-425(1)/20.01.2025 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2022 – 2027 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2022 – 2027 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Инвестиционното предложение не попада в граници на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии и в границите на защитени зони по Закона за биологичното разнообразие. Най-близо до имота, на отстояние около 190 м са разположени границите на защитена зона BG0001022 „Орановски пролом - Лешко“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД – 348/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (обн. ДВ, бр. 57/2021 г.).
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологично разнообразие (ЗБР) и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн. ДВ, бр. 73 от 2007 г., изм. и доп.), инвестиционното предложение подлежи на оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони от екологичната мрежа Натура 2000.
След анализ на представената информация и на основание чл. 40, ал. 3 от Наредбата за ОС, въз основа на критериите по чл. 16 от същата, преценката за вероятната степен на отрицателно въздействие е, че инвестиционното предложение няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания и местообитания на видове и популации, предмет на опазване в защитена зона BG0001022 „Орановски пролом - Лешко“.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Благоевград и кметство с. Церово, и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.