Съдържание

Посетители

В момента има 199  гости и няма потребители и в сайта

Доклади от комплексни проверки

„Марели системс“ ЕООД - гр. София

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на „Марели системс“ ЕООД - гр. София
за обект: Предприятие за производство на отоплителни системи, гр. Симитли
 

На основание Заповед №248/06.07.2022 г. на директора на РИОСВ-Благоевград, на 14.07.2022 г. е извършена проверка на място на Предприятие за производство на отоплителни системи, находящо се в гр. Симитли, Индустриална зона, УПИ II, пл.сн. №1437, кв. 19, експлоатирано от „Марели системс“ ЕООД, гр. София.

1. Цел на проверката.

Проверката на дружеството се извършва от екип експерти, с цел установяване спазване на изискванията на Закона за опазване на околната среда (ЗООС, ДВ бр. 91/2002 г., с изм. и доп.), Закона за чистотата на атмосферния въздух (ЗЧАВ, ДВ бр. 45/1996 г., с изм. и доп.), Закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети (ЗОПОЕЩ, ДВ бр. 43/2008 г., с изм. и доп.) и Закона за управление на отпадъците (ЗУО, ДВ бр. 53/2012 г., с изм и доп.).

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

При проверката е извършен оглед на следните помещения и съоръжения:
- Цех „Рязане и огъване“;
- Цех „Металообработка“;
- Цех „Сглобяване“ с линия за автоматично прахово боядисване на детайли;
- 2 броя камера за нанасяне на покрития върху метални повърхности;
- климатично оборудване;
- площадка за съхранение на газове за заваряване;
- места за съхранение на отпадъци.

3. Отразени факти и обстоятелства в констативния протокол. Констатирани нарушения.

Основна дейност на дружеството е производство на отоплителни системи. Работният режим на обекта е едносменен, пет дневна работна седмица. При проверката е съставен Констативен протокол №44-20/14.07.2022 г., в който са отразени следните факти и обстоятелства:

3.1. Компонент “Атмосферен въздух”
Дружеството извършва дейност по нанасяне на покрития върху метални повърхности, която попада за контрол, съгласно т. 2.3 от Приложение №1 от Наредба №7/2003 г. за норми за допустими емисии от летливи органични съединения (ЛОС), изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух в резултатна употребата на разтворители в определени инсталации (ДВ, бр. 96/2003 г., с изм. и доп.). Инсталацията за нанасяне на покрития върху метални повърхности, включваща 2 бр. камери са съоръжени с ПС (текстилни филтри филтри) за улавяне емисиите от ЛОС, е регистрирана в публичния електронен регистър по чл. 30л от ЗЧАВ под регистрационен номер BLG 00066. Съгласно представената, в законоустановения срок в РИОСВ – Благоевград, декларация за количествата на употребените органични разтворители през 2021 година не се превишава праговата стойност за консумация на разтворителите (ПСКР > 5 т./год.), регламентирана за дейността в Приложение 2 от Наредба №7/2003 г.
Спазват се изискванията за провеждане на собствени периодични измервания (СПИ) на емисиите на вредни вещества (ЛОС), изпускани в атмосферния въздух от двете камери за нанасяне на покрития. Последните СПИ са извършени през м. май 2022 г. и са валидни за 2022 г. и 2023 г. Резултатите от тях са представени с доклад и показват спазване на нормата за допустими емисии по контролирания показател „органични вещества“, определени като общ въглерод.
В цех „Сглобяване“ се експлоатира линия за автоматично прахово боядисване - без изпускащо устройство. В момента на проверката на обекта се монтира и втора линия за прахово боядисване.
За отопление и климатизация на обекта се експлоатира стационарно оборудване, съдържащо флурсъдържащи парникови газове със заряд под 50 тона СО2 еквивалент (общо 19 бр. климатични системи и един брой охладител към машина за лазерно рязане на метали). От записите в представените водени досиета на системите (общо 20 бр.) е видно, че се спазва нормативно изискуемата честота (на всеки 12 месеца) за извършване на проверките за течове. Същите се извършват от лице, притежаващо валиден документ за правоспособност, издаден от ББКМ. В законоустановения срок в РИОСВ – Благоевград е представен годишен отчет за 2021 г.

3.2. Направление ”КПКЗ, ЕО и ДА”
Дружеството извършва дейности, които попадат в Приложение №1 от ЗОПОЕЩ (ДВ бр. 43/2008 г., с изм. и доп.), а именно:
- т. 4 - Извършване на дейности по производство, употреба, съхранение, обработка, пълнене и изпускане в околната среда на химични вещества и смеси класифицирани по Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси, за изменение и за отмяна на директиви 67/548/ЕИО и 1999/45/ЕО и за изменение на Регламент (ЕО) № 1907/2006 (ОВ, L 353/1 от 31 декември 2008 г.).
За определяне на превантивните мерки по чл. 20 и на оздравителните мерки по чл. 26, ал. 1, т. 2 от ЗОПОЕЩ дружеството е изготвило собствена оценка за възможните случаи на непосредствена заплаха за екологични щети и на случаи на причинени екологични щети със съдържание съгласно Приложение №1 от Наредба №1 (ДВ, бр. 96/2008 г.).

3.3. Фактор “Управление на отпадъци”
За образуваните от производствената дейност на дружеството отпадъци са утвърдени работни листове по реда на Наредба №2 за класификация на отпадъците (ДВ, бр.66/2014г.).
На обекта са обособени места за съхранение на отпадъци. В метални контейнери (тип гондола) се съхраняват хартиени, пластмасови опаковки и отпадъците от черни метали.
Към момента на проверката се извършва пренасочване на част от отпадъци в новообособен склад. В него се съхраняват производствени и опасни отпадъци, като местата са обозначени с кодовете на съответните отпадъци. Клетките за съхранение на опасни отпадъци са с ограничен достъп и бетонирана основа.
Установено е съхранение на метални отпадъци, отпадъци от хартиени и пластмасови опаковки в две метални вани извън границите на имота.
Отчетността се води в Национална информационна система „Отпадъци“ /НИСО/. Извършват се хронологични вписвания на образуваните и предадени отпадъци. Чрез НИСО са изготвени и подадени годишните отчети за 2021 г.
При проверката се представят писмени договори с лица, притежаващи документи по чл. 35 от ЗУО, както и оформяните при предаване на отпадъците за последващо третиране: приемно-предавателни протоколи, идентификационни документи, кантарни бележки, декларации за ОЧЦМ, фактури, пътни листове. Със заповед на управителя е определено отговорно лице за управлението на отпадъците, образувани от дейността на дружеството.
Дружеството е задължено лице, съгласно чл. 59 от Закона за управление на отпадъците (ДВ, бр. 53/2012 г., изм. и доп.). Представят се Удостоверения за членство в организации по оползотворяване на отпадъци от опаковки и оползотворяване на излязло от употреба ЕЕО, платежни нареждания и месечни справки за пуснатите на пазара ЕЕО и опаковани стоки в периода 2019 г. до м. юни 2022 г.

4. Направени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.

На дружеството е дадено предписание по ЗУО, като е определен срок и отговорник за изпълнението му.

5. Заключение за съответствия на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

Относно изпълнение на предписанието ще бъде извършена последваща проверка при необходимост на място и/или по документи. В случай на констатирано неизпълнение ще бъдат предприети административно – наказателни действия.