Съдържание

Посетители

В момента има 274  гости и няма потребители и в сайта

Доклади от комплексни проверки

ЕТ “Елимекс – Иван Радевски“

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на ЕТ “Елимекс – Иван Радевски“, гр. Троян,

Обект: „Цех за производство на столове“, гр. Банско, ул. „Промишлена“ №4

 

На основание Заповед №57/15.02.2023 г. на директора на РИОСВ - Благоевград, на 21.02.2023 г. се извърши проверка на място и по документи на „Цех за производство на столове от широколистна дървесина“, находящ се в гр. Банско, ул. „Промишлена“ № 4, експлоатиран от ЕТ „Елимекс – Иван Радевски“, гр. Троян.

1. Цел на проверка.

Проверката се извършва от екип експерти, с цел установяване спазване на изискванията на Закона за опазване на околната среда (ДВ бр. 91/2002 г., с изм. и доп.), Закона за чистотата на атмосферния въздух (ДВ бр. 45/1996 г., с изм. и доп.), Закона за управление на отпадъците (ДВ бр. 53/2012 г., с изм. и доп.), Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ДВ бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и произтичащите от тях подзаконови нормативни актове, относими към дейността на обекта.

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

Едноличният търговец извършва производствена дейност на две площадки – в гр. Троян и в гр. Банско. На обекта, в гр. Троян, се извършват дейностите: първична обработка на трупна дървесина, слепване и огъване на фурнир, от който се изработват седалки и облегалки за столове, разкрояване на дунапрен и дамаски.
На площадката в гр. Банско е извършена проверка на следните дейности и инсталации:
- склад за съхранение на първично обработена дървесина;
- цех за първична и вторична обработка на дървесина;
- помещение за нанасяне на покрития върху дървени повърхности;
- работно помещение за тапициране на седалки и облегалки;
- котелно помещение;
- сушилна камера;
- места за съхранение на отпадъци;
- склад за съхранение на опасни химични вещества и смеси;
- склад за съхранение на готови елементи.

3. Отразени в констативния протокол факти и обстоятелства. Констатирани нарушения.

Основна дейност на дружеството – производство на столове от широколистна дървесина. Режим на работа - едносменен (8 часа), пет дневна работна седмица. Проверката е извършена на място и по документи. От РИОСВ – Благоевград е издадено Решение №БД-14-ЕО/25.05.2015 г за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка за „Подробен устройствен план – План за регулация и застрояване (ПУП – ПРЗ) за промяна на отреждането на поземлен имот с идентификатор 02676.501.4117 и площ 5567 м2 по одобрени КККР на гр. Банско, общ. Банско от „за бетонов център“ в „за дърводелска работилница“. При проверката е съставен Констативен протокол №1-25/21.02.2023 г., в който са отразени следните констатации и факти:

3.1. Фактор „Управление на отпадъци”

За образуваните от производствената дейност отпадъци – трици, талаш, изрезки, пластмасови опаковки (полиетилен) от разопаковане на входящите материали е извършена класификация съгласно изискванията на Наредба №2/2014 г. за класификация на отпадъците (ДВ бр. 66/2014 г., с изм. и доп.)/Наредба №2. На площадката са обособени места за разделното им съхранение, като са поставени съответните обозначения. В хода на проверката се установи наличие на отпадък (абсорбент), за който не е проведена процедурата по реда на Наредба №2. При проверката се представя писмен договор за предаване на отпадъци на лице, притежаващо документ по чл. 35 от Закона за управление на отпадъците (ДВ, бр. 53/2012 г.)/ЗУО/, но за предходната календарна година не е извършвано предаване.
Отпадъците от първичната и вторичната обработка на дървесина се съхраняват в складово помещение и са предназначени за изгаряне в котел за отопление. При извършена проверка през месец юни миналата година, както и към настоящия момент котелът не работи. Едноличния търговец не притежава регистрационен документ за извършване на дейности по третиране на отпадъци, издаден по реда на ЗУО.
Готовата продукция се реализира на територията на Скандинавските страни и Европейския съюз.

3.2. Компонент „Атмосферен въздух”
3.2.1. Организирани източници на емисии от горивни процеси
За отопление на производственото хале и за захранване с топлоносител на сушилните камери за дървен материал е инсталиран котел, който е преустроен от течно гориво с предкамера за изгаряне на твърдо гориво (дървесни отпадъци).
В момента на проверката, котелът не работи, тъй като липсва техническа документация, оказваща топлинната му мощност в кW. Котелът е регистриран като средна горивна инсталация, на основание чл. 9 г, ал. 9 от Закон за чистотата на атмосферния въздух (ДВ, бр. 45/1996 г., изм. и доп.)/ЗЧАВ/ по данни подадени от оператора. На място се установи, че котелът, захранващ два броя автоклави е демонтиран – при предходната проверка не е представена информация за топлинната му мощност. За демонтажа е уведомена писмено РИОСВ – Благоевград.
През 2020 г. са проведени собствени периодични измервания на емисиите на вредни вещества в атмосферния въздух, които са валидни за 2020 г., 2021 г. и 2022 г., като не са отчетени нарушени норми за допустими емисии.
3.2.2. Организирани източници на емисии от производствена дейност
На обекта се нанасят покрития върху дървени повърхности, която дейност попада за контрол съгласно Наредба №7/2003 г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединение, изпускани в околната среда, главно в атмосферния въздух, в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации (обн. ДВ, бр. 96/2003 г. с изм. и доп.). Нанасянето на покритията (грунд и лак) се извършва в две камери, съоръжени с пречиствателни съоръжения (хартиени филтри). В едната кабина нанасянето на покритията се извършва с робот. Всяка кабина е със самостоятелно изпускащо устройство. Емисиите подлежат на контрол чрез измервания, по показател органични вещества, определени като общ органичен въглерод, регламентиран в чл. 15 от Наредба №1/2005 г. (ДВ бр. 64/2005 г.) Дружеството не спазва изискванията на чл. 31, ал. 1, т. 2 от Наредба №6/1999 г. (ДВ бр. 31/1999 г., с изм. и доп.), относно честота на провеждане на СПИ. Последните собствени периодични измервания са проведени през 2020 г. При проверката не се представят писмени доказателства (Протоколи от изпитване), доказващи извършването на собствени периодични измервания. Инсталацията за нанасяне на покрития върху дървени повърхности е вписана в публичния регистър по чл. 30л от ЗЧАВ.
Съгл. чл. 20, ал. 8 от Наредба №7/2003 г., срокът за представяне на декларация в РИОСВ - Благоевград за консумираните разтворители през 2022 г. е 31.03.
3.2.3. Относно спазване изискванията на чл. 70 от Наредба №1/2005 г. за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии (ДВ бр. 64/2005 г.).
Машините за първична и вторична обработка на дървесината са обхванати от аспирационна система, като отделените трици и дървесен прах посредством циклон постъпват в събирател, разположен в котелното помещение. Не се създават условия за неорганизирани емисии в атмосферния въздух. От котелното помещение отделените трици и дървесен прах постъпват за съхранение в една от сушилните камери, която се използва за съхранението им. Част от машините са съоръжени с локални пречиствателни съоръжения.

3.3. Фактор „Шум”

Източници на шум в околната среда са: вентилатори, машини за първична и вторична обработка на дървесина и вътрешно-площадков транспорт.
През 2022 г. в РИОСВ – Благоевград е представен доклад за извършени СПИ на показателите на шум, излъчван в околната среда. Приложените протоколи от акредитирана лаборатория показват спазване на граничните стойности на нивата на шум (дневни), по измерителен контур и в място на въздействие, съгл. табл. 2 на Приложение №2 към чл. 5 от Наредба №6/2006 г. за показателите за шум в околната среда, отчитащи степента на дискомфорт през различните части от денонощието, граничните стойности на показателите за шум в околната среда, методите за оценка на стойностите на показателите за шум и на вредните ефекти от шума върху здравето на населението (ДВ бр. 58/2006 г., с изм. и доп.). Съгл. чл. 27, т. 2 от Наредба №54/2010 г. (ДВ бр. 3/2011 г.), СПИ са валидни за 2022 г. и 2023 г.

3.4. Фактор „Опасни химични вещества”

Проверката се извършва на основание Закон за защита от вредното въздействие на химични вещества и смеси (ЗЗВВХВС, ДВ, бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и подзаконовите нормативни актове, произтичащи от него.
3.4.1. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH)
По смисъла на чл. 3 параграф 13 от Регламент (ЕО) №1907/2006 (REACH), дружеството се явява „потребител надолу по веригата“. В изпълнение на основната си дейност, употребява и съхранява химични вещества и смеси (лепило, байц, грунд и лак за дърво), които не се класифицират като опасни по смисъла на Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP). Това е видно от представените информационни листове за безопасност (ИЛБ). Във връзка с изискванията на чл. 36 от REACH, на обекта се поддържа досие, съдържащо цялата информация за използваните химикали. Представят се актуални информационни листове за безопасност, в съответствие с изискванията на Приложение II към REACH, както и информация по Приложение № 2 от Указания за провеждане на контролна дейност по ЗЗВВХВС, изготвена във формата утвърден със Заповед № РД-268/11.05.2018 г. на министъра на околната среда и водите. Дружеството не извършва директен внос/износ на химикали. Доставките на използваните химични вещества се изпълняват от български дистрибутори.
3.4.2. Контрол по изпълнение изискванията на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества (ДВ, бр. 43/2011 г. с изм. и доп.)
На място се извърши проверка на складовото помещение за съхранение на химикали. Към момента на проверката, дружеството съхранява само неопасни химични вещества и смеси. Помещението е с ограничен достъп, с адекватна вентилация и осветление, няма връзка с канализацията. Всички химични вещества/смеси са в оригинални, плътно затворени опаковки, не се наблюдават разливи.
3.4.3. Във връзка с чл. 26, ал. 4 от ЗЗВВХВС (ДВ, бр. 10/2000 г. с изм. и доп.) се извърши проверка на изпълнението на предписания, дадени с Констативен протокол № 31-06/14.06.2022 г. Предписанията са изпълнени.

4. Направени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.

За констатираните несъответствия по ЗУО е дадено предписание със срок за изпълнение.

5. Заключение за съответствия на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

За изпълнение на предписанията ще бъде извършена последваща проверка при необходимост на място и/или по документи.
За установено нарушение на Закона за чистотата на атмосферния въздух, ще бъдат предприети административнонаказателни действия.