Месечни отчети

Месечен отчет за март 2025 г.

Понеделник, 07 Април 2025 16:00

за осъществената контролна дейност от РИОСВ - Благоевград
за месец март 2025 г.

 

Кратка обобщена информация за осъществената контролна дейност за периода и резултати от извършената контролна дейност.

 

През месец март 2025 г. са извършени общо 85 бр. проверки на 67 бр. обекта. Съставени са 4 бр. акта са установяване на административно нарушение (АУАН), 2 бр. от които за неизпълнение на предписания. Издадени са 6 бр. наказателни постановления (НП), с които са наложени глоби и имуществени санкции в размер на 10 000 лева. Сключено са 1 бр. споразумения между нарушителя и наказващия орган за приключване на административнонаказателното производство.

През месеца са извършени общо 15 бр. извънредни проверки, в това число:
- 7 бр. по жалби и сигнали;
- 1 бр. за изпълнение на предписания;
- 1 бр. по отмяна на санкция;
- 4 бр. по искане на органите на МВР и прокуратурата;
- 2 бр. за проверки на нов обект.
В рамките на осъществения контрол са дадени 29 предписания за отстраняване на констатирани несъответствия и предприемане на мерки.
За периода са постъпили 100 броя жалби и сигнали, по които са предприети съответните мерки. Сигналите, извън компетентността на РИОСВ, са препратени за решаване от съответните компетентни органи, за което са уведомени жалбоподателите.

Акценти от извършената месечна контролна и административнонаказателна дейност

Текущ контрол:
- Изпълнение на годишния план за контролна дейност, вкл. и планираните проверки на паркова охрана по ЗЗТ.
- Проверки по спазване на режимите в защитените територии.
- Проверки по жалби и сигнали.
- Проверки по заповеди и писма от МОСВ и др. органи.

Кратък анализ на постигнатите резултати в областта на опазване на околната среда от осъществената контролна дейност

Атмосферен въздух
През периода са извършени 7 бр. от които 4 бр. планови и 3 бр. извънредни проверки. В рамките на осъществения контрол са дадени 2 бр. предписания за отстраняване на констатирани нарушения.
Съставени АУАН през отчетния период:
- АУАН №1-09/13.03.2025 г. на „Крум Геров ТМ“ ЕООД, гр. Гоце Делчев, експлоатиращ „Предприятие за производство на хляб и хлебни изделия“ в гр. Гоце Делчев, ул. „Панаирски ливади“ №17 , за нарушение на чл. 41, ал. 1, във връзка с чл. 26 от Закона за чистотата на атмосферния въздух, изразяващо се в неизпълнение на предписания, а именно да се предриемат действия за монтиране на пречиствателно съоръжение преди изпускане на димните газове от горивния процес в атмосферния въздух“.

Води
През периода са извършени 13 бр. проверки, от които 11 бр. планови и 2 бр. извънредни. В рамките на осъществения контрол e дадено 1 бр. предписание.
През отчетния период е съставен 1 бр. АУАН за установено нарушение на Закона за водите, както следва:
1. АУАН №2-11/28.03.2025 г., съставен на Община Кресна за нарушение на чл. 200, ал. 1, т. 29 от Закона за водите, изразяващо се в неизвършване на собствен мониторинг на качеството (концентрацията на емитираните замърсители) на отпадъчните води за месец февруари на 2025 г. от обект „Канализационна система на гр. Кресна“, съгласно изискванията в издадено Разрешително за заустване (РЗ) №43110121/05.08.2014 г., продължено с Решение № ПО-01-143/17.08.2021 г., служебно изменено с Решение №ПО-01-23/22.01.2025 г.
Извършени действия по жалби и сигнали.
- Във връзка с постъпил сигнал по зелен телефон на РИОСВ – Благоевград за замърсяване водите на река Места от Бетонов център (БЦ) на „Производствена база на „Бистрица 2002“ ЕООД, гр. Гоце Делчев, на 05.03.2025 г. е извършена проверка на място. Към момента на проверката работят БЦ и ТМСИ, като центърът използва безотпадна технология - формираните отпадъчни води се ползват в оборотен цикъл, респ. обектът не е източник на замърсяване на река Места. По време на проверката е установено, че промишлените отпадъчни води, които се формират при промиване на инертен материал от работата на ТМСИ, постъпват в Утаител №1, който е със запълнен капацитет и не осигурява необходимия времепрестой за утаяването им. Утаител №2 също е със запълнен обем и е в процес на подготовка за почистване, предвид което на дружеството е дадено предписание веднага да преустанови работата на ТМСИ до осигуряване на пречиствателно съоръжение (утаител) годно за нормална експлоатация. От дружеството е представена информация, придружена със снимков материал, съгласно която Утаител №2 е почистен и ще започна работата на ТСИ Утаител №2 е почистен и ще започне работата на ТМСИ. За експлоатацията на обект ТМСИ „Бистрица 2002“, дружеството притежава Разрешително за заустване №43120050/10.08.2011 г., продължено с Решения №ПО-01-130/20.11.2017 г. и №ПО-01-130/19.07.2024 г., издадени от директора на БДЗБР.

Почви
През периода е извършена 1 бр. планова проверка.

Биологично разнообразие и НЕМ
Извършени са общо 2 бр. извънредни проверки по Закона за биологичното разнообразие, във връзка с постъпили жалби и сигнали.
По Закона за защитените територии са извършени общо 19 бр. планови проверки от служителите „Паркова охрана“ на резерватите „Соколата“, „Конгура“ и „Али ботуш“.

Отпадъци
През месец март са извършени 31 бр. проверки, от които 25 бр. планови и 6 бр. извънредни. В рамките на осъществения контрол са дадени 26 бр. предписания за отстраняване на констатирани нарушения.
През периода са съставени 2 бр. АУАН.
1. АУАН №5395А-2/10.03.2025 г. на физическо лице за нарушение на чл. 150, ал. 3, т. 4, от Закона за управление на отпадъците, във връзка с чл. 18, т. 1, буква „а“ от Регламент (ЕО) 1013/2006, изразяващо се в неспазване на изискванията в Регламента относно превоз на отпадъци.
2. АУАН №01-13/14.03.2025г., съставен на „БРАТЯ АХМЕД“ ЕООД, с. Конарско, общ. Якоруда, за извършено нарушение на чл.156, ал.1, пр. I-во във връзка с чл.113, ал. 3 от ЗУО, изразяващо се в неизпълнение на предписание.
Извършени действия по жалби и сигнали.
- Извършени са 5 бр. проверки на място относно формирани нерегламентирани замърсявания с отпадъци на територията на общините Струмяни, Кресна, Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово. Проверките са във връзка с постъпили сигнали, които са изпратени за предприемане на действия по компетентност до съответните общински администрации, с поставени конкретни срокове за почистване. Проверките от страна на РИОСВ – Благоевград са извършени след изтичане на указаните срокове, в които съответните ОбА е следвало да предприемат сами действия за почистване на замърсените терени визирани в сигналите. При извършените на място проверки, от експертите на инспекцията е установено, че част от терените все още не са почистени, както и че са се формирали нови замърсявания. За установените на място замърсени терени на кметовете на общини са дадени предписания с конкретни срокове за почистването им, а за общините Кресна, Гърмен и Хаджидимово, са предприети съответните мерки по образуване на адмниситративнонаказателни производства.
- Във връзка с постъпил сигнал на електронната поща относно изхвърляне на болнични отпадъци с произход от Дом за стари хора в гр. Рила в контейнерите за битов отпадък е извършена проверка на място от експерти на РИОСВ-Благоевград. Преди това са извършени две проверки и от страна на ОбА Рила. При проверките не е установено изхвърляне на болнични отпадъци в контейнерите за битов отпадък. Не е установено нерегламентирано третиране на отпадъци на територията и на обекта. От страна на РИОСВ-Благоевград, на дружеството е дадено предписание за извършване на класификация на отпадъците, които се образуват от дейността му, с конкретен срок за изпълнение.
- Във връзка с постъпили сигнал по електронната поща относно нерегламентирано управление на отпадъци (отработени масла и излезли от употреба гуми) в обект разположен в гр. Петрич, на ул. „Искър“ № 1 е извършена проверка на място, при която не е установено изгаряне на отработено масло, както и нерегламентирано третиране на излезли от употреба гуми /ИУГ/. На обекта не се извършва смяна на масла, само на автомобилни гуми. Гумите се съхраняват временно на площадката до предаването им за последващо третиране. От представени на място документи (договор, кантарни бележки) става ясно, че ИУГ се предават на лица, притежаващи документ по чл. 35 от ЗУО. На дружеството е дадено предписание за осигуряване на информация до крайните потребители, че на място се приемат без заплащане негодни за употреба батерии и акумулатори /НУБА/ и ИУГ, съгласно изискванията на Наредбата за изискванията за третиране на излезли от употреба гуми и Наредбата за батерии и акумулатори и негодни за употреба батерии и акумулатори. Предписанието е изпълнено в рамките на поставения срок.
Химикали
През периода са извършени 8 бр. проверки, от които 1 бр. планови и 1 бр. извънредни. В рамките на осъществения контрол не са давани предписания.

ЗОПОЕЩ
Извършени са 1 бр. планова проверка, като в рамките на осъществения контрол не са давани предписания.

КОМПЛЕКСНИ РАЗРЕШИТЕЛНИ
През отчетния период са извършени 3 бр. извънредни проверки на обекти с комплексни разрешителни, във връзка с подадени сигнали, както следва:
1. По постъпил сигнал на „Зеления телефон“ на РИОСВ – Благоевград за изтичане на инфилтрат от „Регионално депо за неопасни и инертни отпадъци“ на община Петрич (РДНИО – Петрич) е извършена незабавна проверка на място в присъствието на служители на Община Петрич и на фирмата оператор на депото. Сигналоподателят е поканен, но не присъства по време на проверката. На място е установено следното:
- Нивото на инфилтрата в ретензионния басейн е на около един метър под горния ръб на стените на басейна. Наблюдават се сухи следи от изтичане на инфилтрат по стената на басейна (характерно оцветяване), откъм страната на естествена падина (дере). Към момента на проверката няма теч на инфилтрат от ретензионния басейн.
- Извършен е обход и оглед на естествената падина (дерето) под ретензионния басейн. Същата е отразена в кадастралната карта като земеделски земи и към момента на проверката е обрасла с треви и гъста храстовидна растителност. По протежението и с дължина около 500 м е установено наличие на замърсена с инфилтрат вода. На места са формирани завирявания с видимо замърсена с инфилтрат вода, с характерен тъмно кафяв цвят. По протежение на падината са налични множество преовлажнени участъци. Замърсяването е линейно по протежение на естествения отток на водата. В представените дневници водени на депото няма записи за аварийни ситуации и инциденти свързани с изтичане на инфилтрат извън границите на депото.
- Като оператор на РДНИО – Петрич, на Община Петрич е издадено Комплексно разрешително (КР) № 266-Н0/2008 с последващи актуализации.
- Във връзка с установеното, на кмета на Община Петрич е изпратено писмо за предприемане на конкретни действия с поставен срок за изпълнение.
2. Във връзка с постъпил сигнал за изтичане на инфилтрат в най-ниската точка от обект „Регионално депо за неопасни отпадъци“ (РДНО) на общините Гоце Делчев, Хаджидимово и Гърмен, на 17.03.2025 г. е извършена проверка на място от служители на РИОСВ – Благоевград, Регионална лаборатория – Благоевград и служители на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“. Към момента на проверката не е установено изпускане на инфилтрат, извън границите на депото. Инфилтратът постъпва единствено в ретензионен басейн (РБ). Констатирано е наличие на следи от провеждане на инфилтратни води в отводнителната канавка под Клетка №2 за улавяне на условно чисти отпадъчни води, като същата е изкуствено преградена временно, с цел недопускане на нерегламентирано заустване на инфилтрат в безименно дере, приток на р. Сушица, както и промиването й.
С писмо, регистрирано с вх. №ЗТ-177/17.03.2025 г. от експлоатационното дружество уведомяват РИОСВ – Благоевград, че вследствие на силна буря на 16.03.2025 г. е възникнала аварийна ситуация (отразена и в дневника за аварийни ситуации на обекта), вследствие на което се е получило свличане на земни маси. Това е довело до запушване на Ревизионна шахта 8, от което е възникнало преливане на инфилтратни води в отводнителна канавка за повърхностни води на територията на РДНО. Предприети са незабавни мерки за отпушване на шахтата и насочване на потока към РБ, като към момента на изготвяне на писмото няма течове.
От страна на РИОСВ – Благоевград до кмета на община Гоце Делчев е изпратено нарочно писмо, с което е обърнато внимание за необходимостта в спешен порядък да бъдат предприети съответните мерки относно състоянието на РДНО, за което е необходимо да информират Инспекцията. Към настоящия момент, Община Гоце Делчев са в процедура по издаване на ново комплексно разрешително за „Регионално депо за неопасни отпадъци за общините Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово“.

ОВОС и ЕО
Извършени са 11 бр. планови проверки по документи по чл. 93, ал. 8 от ЗООС относно правно действие на решения по преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС.

Проекти, финансирани от ПУДООС
През периода са извършени 4 бр. извънредни проверки, свързани с приемане на извършените работи по договори, финансирани от ПУДООС, както следва:
- На 10.03.2025 г. в гр. Банско за приемане на извършена работа по Договор №16138/24.06.2024 г., сключен между ПУДООС и Детска градина „Здравец“ за изпълнение на проект „Екомалчугани“.
- На 10.03.2025 г. в с. Огняново, общ. Гърмен, за приемане на извършена работа по Договор №16390/03.07.2024 г., сключен между ПУДООС и Кметство с. Огняново за изпълнение на проект „Изграждане на кът за отдих в с. Огняново“.
- На 10.03.2025 г. в с. Борово, общ. Гоце Делчев, за приемане на извършена работа по Договор №16153/24.06.2024 г., сключен между ПУДООС и Кметство с. Борово за изпълнение на проект „Изграждане на кът за отдих с фонтан с. Борово“.
- На 10.03.2025 г. в гр. Разлог, за приемане на извършена работа по Договор №15932/14.06.2024 г., сключен между ПУДООС и Основно училище „Никола Парапунов“ за изпълнение на проект „Учим и творим сред природата“.

НП, санкции по чл. 69 от ЗООС и Принудителни административни мерки (ПАМ)

През месец март 2025 г. са издадени 6 /шест/ броя наказателни постановления, както следва:
ЗВ:
1. НП №1-10/07.03.2025 г. – Община Гърмен, за това че като титуляр на издадено от директора на БДЗБР разрешително за ползване на воден обект за заустване на отпадъчни води (накр. РЗ), които битово и дъждовни отпадъчни, формирани от канализационната система на с. Горно Дряново се заустват в Дреновска река в отклонение на индивидуалните емисионни ограничения /ИЕО/ заложени в РЗ, а именно по показател нефтопродукти, с което е осъществен състав на нарушение по чл. 200, ал. 1, т. 6 от Закона за водите (ЗВ), като е наложена имуществена санкция в размер на 1 000 лева.
2. НП №2-10/07.03.2025 г. – Община Гърмен, за това че като титуляр на издадено от директора на БДЗБР разрешително за заустване на битово и дъждовни отпадъчни води, формирани от канализационната система (КК №3) на с. Горно Дряново се заустват в дере, ляв приток на Дреновска река в отклонение на заложените в РЗ ИЕО, в случая по показател нефтопродукти, с което е осъществен състав на нарушение по чл. 200, ал. 1, т. 6 от ЗВ, като е наложена имуществена санкция в размер на 1 000 лева.
3. НП № 9-10/07.03.2025 г. - Община Гърмен, за това че ползва повърхностен воден обект р. Куртовица (Рибновска), в който зауства отпадъчни води от канализационната система на с. Рибново (северозапдана част), без необходимото за това основание – не притежава издадено от директора на БДЗБР разрешително за заустване на отпадъчни води, за което нарушение на основание чл. 200, ал. 1, т. 2 от ЗВ е наложена имуществена санкция в размер на 2 000,00 лева.
4. НП № 10-10/07.03.2025 г. - Община Гърмен, за това че ползва повърхностен воден обект р. Куртовица (Рибновска), в който зауства отпадъчни води от канализационната система на с. Рибново (североизточна част), без необходимото за това основание – не притежава издадено от директора на БДЗБР разрешително за заустване на отпадъчни води, за което нарушение на основание чл. 200, ал. 1, т. 2 от ЗВ е наложена имуществена санкция в размер на 2 000,00 лева.
5. НП № 11-10/07.03.2025 г. - Община Гърмен, за това че ползва повърхностен воден обект р. Куртовица (Рибновска), в който зауства отпадъчни води от канализационната система на с. Рибново (централна част), без необходимото за това основание – не притежава издадено от директора на БДЗБР разрешително за заустване на отпадъчни води, за което нарушение на основание чл. 200, ал. 1, т. 2 от ЗВ е наложена имуществена санкция в размер на 2 000,00 лева.
6. НП № 15-10/07.03.2025 г. - Община Гърмен, за това че ползва повърхностен воден обект р. Куртовица (Рибновска), в който зауства отпадъчни води от канализационната система на с. Гърмен, без необходимото за това основание – не притежава издадено от директора на БДЗБР разрешително за заустване на отпадъчни води, за което нарушение на основание чл. 200, ал. 1, т. 2 от ЗВ е наложена имуществена санкция в размер на 2 000,00 лева.

Споразумения по чл. 58г, ал. 1 от ЗАНН:
През периода е сключено 1 бр. споразумение между наказващия орган и нарушителя за приключване на административнонаказателното производство, както следва:
ЗВ:
1. Споразумение №13-11-7/06.03.2025 г. за приключване на административнонаказателното производство по АУАН №13-11/2024 г. между наказващия орган и „ДАМЯНИЦА“ АД, с. Дамяница, общ. Сандански, образувано за осъществен състав на чл. 200, ал. 1, т. 6 от Закона за водите /ЗВ/, с което е наложена имуществена санкция в размер на 700,00 лева. – I-во ФУ.

Санкции.
1. Във връзка с резултати от проведен собствен мониторинг на заустваните отпадъчни води в Пункт №2 - изход ПСИВ на обект „Регионална система за управление на отпадъците, регион Благоевград, обслужваща общините Благоевград, Симитли, Рила, Кочериново и Бобошево – I-ви етап“, и констатирано достигане на ИЕО по показателите за контрол Азот нитратен и Азот нитритен, заложени в КР № №573-Н0/2019 г., със Заповед №С-2-11-1/07.03.2025 г. на директора на РИОСВ – Благоевград е отменена текущата месечна санкция на Община Благоевград.

ПАМ.
Няма издадени заповеди за налагане на ПАМ.

През периода месец март са събрани 6 167,00 лв., от които 5 950,00 лв. от сключени споразумения и 217,00 лв. от наложени санкции.
През периода са събрани от НАП имуществени санкции и глоби в размер на 10280,06 лв.

Административни услуги.
През първите два месеца от годината са предоставени 490 броя административни услуги, отговори по жалби и сигнали, и извършени други съгласувателни дейности, част от които са:
- решения за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС – 2 бр.;
- решения за преценяване на необходимостта от извършване на ЕО – 2 бр.;
- писма по определяне на приложима процедура по глава шеста на ЗООС – 8 бр.;
- решения за преценяване на вероятната степен на значително отрицателно въздействие върху защитени зони – 11 бр.;
- писма до възложители, издадени по реда на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС – 241 бр.;
- решения за прекратяване на административни процедури по ОВОС, ЕО, ОС, вкл. и по искане на възложителя – 9 бр.;
- писма относно валидността на решения – 11 бр.;
- оценяване на съответствието на доклади за резултатите от СПИ и утвърждаване на доклади за резултати от СПИ – 3 бр.;
- утвърждаване на План за управление на разтворители по чл.20 , ал.7 от Наредба № 7 – 1 бр.;
- разглеждане на годишни отчети от оператори на стационарно хладилно, климатично или термопомпено оборудване и др. съгласно Приложение №9 от Наредба №1/2017 г. – 19 бр.
- изменение и/или допълнение на регистрационен документ за извършване дейности по събиране и транспортиране на отпадъци – 12 бр.;
- извършване на регистрация и издаване на регистрационен документ за извършване дейности по събиране и транспортиране на отпадъци – 2 бр.;
- утвърждаване на работни листи за класификация на отпадъци – 6 бр.;
- заверяване на отчетни книги за образуване и/или третиране на отпадъци – 8 бр.;
- решения за предоставяне на достъп до искана обществена информация – 1 бр.

Обществеността
За отбелязване на Световния ден на водата – 22.03.2025 г., от РИОСВ – Благоевград са проведени 11 броя инициативи. През периода от 17.03.-21.03.2025 г. са проведени открити уроци, екологични празници и тематични занимания пред над 500 деца и ученици от ОУ „Неофит Рилски“ – с. Горно Драглище, общ. Разлог; 3 ОУ „Димитър Талев“ – Благоевград; 5 СУ „Георги Измирлиев“ – гр. Благоевград; ДГ №3 „Детелини“, гр. Благоевград; от ЦДГ №6 „Щастливо детство“, гр. Благоевград; ДГ „Пролет“, гр. Сандански и 2 ОУ „Христо Смирненски“, гр. Сандански.
През отчетния период на интернет страницата е осигурен обществен достъп на всички издадени крайни административни актове и обявления за текущи производства, чрез своевременно публикуване. Публикувани са 3 бр. съобщения до обществеността за дейността на Инспекцията и кампании. Актуализирана е своевременно информацията в публичните регистри.
Обработено в срок е постъпило заявления за достъп до обществена информация, с което е даден пълен достъп до исканата обществена информация.