Писма до възложителите по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС

Съобщение №2425/2025 г.

Вторник, 04 Ноември 2025 10:48

Изх. №4904(3)/03.11.2025 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Изграждане на жилищна сграда в имот с идентификатор 66460.150.13, местност Старо село по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Симитли, община Симитли, област Благоевград“

възложител: Д. К.

Във връзка с внесеното от упълномощеното от Вас лице уведомление с вх. №4904/10.10.2025 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение и съобразено с писмо вх. №4904(2)/10.10.2025 г., на основание чл. 6а, т. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн. ДВ бр. 73 от 11.09.2007 г., изм. и доп.), Ви уведомявам следното:
Инвестиционното предложение „Изграждане на жилищна сграда в имот с идентификатор 66460.150.13, местност Старо село по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Симитли, община Симитли, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената с уведомлението информация и документация, поземлен имот с идентификатор 66460.150.13, местност Старо село по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Симитли, община Симитли, област Благоевград (КККР на гр. Симитли) e с площ от 4611 кв. м, трайно предназначение на територията: „Земеделска“ и начин на трайно ползване: „Нива“. Имотът граничи с регулационните граници на населеното място. В имота, преди 2010 г,. е изградена сграда с идентификатор 66460.150.13.1 със застроена площ от 81 кв. м, брой етажи 2, функционално предназначена: „Жилищна сграда- еднофамилна“, която не се предвижда да бъде премахната.
Съгласно писмо с вх. №4904(2)/24.10.2025 г. на РИОСВ – Благоевград на кмета на община Симитли, спрямо действащия Общи устройствен план (ОУП) на община Симитли, имот с идентификатор 66460.150.13 по КККР на гр. Симитли попада в смесена многофункционална устройствена зона (Смф).
С Решение №430 от Протокол №36/07.07.2025 г. на Общински съвет – Симитли е разрешено изработване на Подробен устройствен план (ПУП) – План за застрояване (ПЗ) за промяна предназначението на имот с идентификатор 66460.150.13 по КККР на гр. Симитли от „нива“ в „за жилищно строителство”, при устройствени показатели на Устройствена зона, в която попада имота - „Смф“: Височина на застрояване: до 12 м.; Плътност на застрояване: 60 %; Минимален процент на озеленяване: 40 %; Коефициент на интензивност на застрояване – Кинт – до 2, паркиране в рамките на имота.
С настоящото инвестиционното предложение се предвижда в горепосочения имот да се изгради жилищна сграда със застроена площ около 110 кв. м. Водоснабдяването на имота ще се осъществи от водопроводен клон РЕDN90 от вътрешната водопроводната мрежа на гр. Симитли, отпадъчните води ще бъдат зауствани във водоплътна изгребна яма, предвидена за изграждане в границите на имота. Електроснабдяването ще се извърши чрез присъединяване към съществуваща въздушната мрежа на гр. Симитли. Имотът е достъпен до улица.
Гореописаното инвестиционно предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо е разположена защитена зона BG0001022 „Орановски пролом - Лешко“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-348/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.), на най-близко геодезично разстояние около 2450 м.
Така заявеното инвестиционно предложение не попада в Приложения №1 и №2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС съгласно ЗООС.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с настоящото инвестиционното предложение дейности, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони, вкл. и най-близко разположената защитена зона, предвид следното:
Инвестиционното предложение е предвидено да бъде реализирано извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, предвид което няма да има загуба на площи на типове природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони. Реализацията му няма вероятност да се създаде трайна и непреодолима преграда, възпрепятстваща свободното придвижване на животинските видове или безпокойство, което да доведе до прогонването им и последващи промени в структурата и функциите на популациите им. С реализацията му не се предполага генериране на шум, вибрации, визуални въздействия и оптични емисии и отпадъци, които да доведат до увреждане на местообитания и/или видове, в най-близо разположената защитена зона. Не се създава предпоставки за нарушаване на целостта и целите на защитените зони, както и нарушаване на кохерентността между тях. Не се очаква натрупване на отрицателни кумулативни въздействия върху природните местообитания, популациите и местообитанията на видовете, предмет на опазване в най-близо разположената защитена зона в съвкупност с други реализирани и процедирани планове, програми, проекти и инвестиционни предложения в землището на населеното място.
Предвид изложеното по-горе и на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомявам, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Изграждане на жилищна сграда в имот с идентификатор 66460.150.13, местност Старо село по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Симитли, община Симитли, област Благоевград“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящото писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в параметрите и характеристиките на инвестиционното предложение или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящото писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград