Писма до възложителите по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС

Съобщение №1413/2026 г.

Сряда, 15 Юли 2026 11:28

Изх. №ПД-1753-7/14.07.2026 г.

Уведомление за „Проект на Подробен устройствен план-Парцеларен план (ПУП-ПП) за елемент на техническата инфраструктура, извън границите на урбанизираната територия на гр. Банско, за трасе на линеен енергиен обект - кабелна линия от съществуваща шахта за захранване на поземлен имот с идентификатор 02676.192.23 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Банско, община Банско, област Благоевград“

възложител: Б. Б., Т. Б.

Във връзка представеното от упълномощеното от Вас лице уведомление по чл. 8, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми с вх. с вх. №ПД-1753/21.05.2026 г. и допълнителна информация с вх. №ПД-1753-4/30.06.2026 г. на РИОСВ – Благоевград за горепосочения проект на ПУП, което приемаме като уведомление по чл. 2, ал. 3 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ДВ, бр. 73/2007г., изм. и доп., наричана по-долу „Наредбата за ОС”) за същия проект на ПУП-ПП, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за ОС, Ви уведомяваме следното:

Проектът на Подробен устройствен план-Парцеларен план (ПУП-ПП) за елемент на техническата инфраструктура, извън границите на урбанизираната територия на гр. Банско, за трасе на линеен енергиен обект - кабелна линия от съществуваща шахта за захранване на поземлен имот с идентификатор 02676.192.23 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Банско, община Банско, област Благоевград попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.

Съгласно представената информация и документация поземлен имот с 02676.192.23 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Банско, община Банско, област Благоевград (КККР на гр. Банско), е с трайно предназначение на територията „Урбанизирана“, Начин на трайно ползване „Незастроен имот за жилищни нужди“, площ 1913 кв. м.

За инвестиционно предложение „Изграждане на жилищна сграда и допълващо застрояване – барбекю в поземлен имот с идентификатор 02676.192.23 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Банско, община Банско, област Благоевград“ в РИОСВ – Благоевград е проведено административно производство по чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС, приключило с писмо с изх. №2529(1)/07.06.2024 г.

ПУП-ПП е изработен въз основа на Решение №725 по Протокол №39 от 31.03.2026 г. на Общински съвет – Банско, с което е одобрено заданието и е изразено предварително съгласие.

Проектът на ПУП-ПП е за елемент на техническата инфраструктура, извън границите на урбанизираната територия на гр. Банско, за трасе на линеен енергиен обект - кабелна линия от съществуваща шахта за захранване на поземлен имот с идентификатор 02676.192.23 по КККР на гр. Банско.

Трасето е с дължина от 9.86 м и засяга следните поземлени имоти:

- имот с идентификатор 02676.17.1487 с НТП „За селскостопански, горски, ведомствен път“, засегната площ 4,76 м. от 1848 кв. м от площта на имота, собственост на Община Банско;

- имот с идентификатор 02676.192.1484 с НТП „За друг вид водно течение, водна площ, съоръжение“, засегната площ 5,10 м. от 3630 кв. м от площта на имота, собственост на Община Банско.

Настоящият проект на ПУП-ПП не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ), както и в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Най-близо са разположени защитени зони BG0000209 „Пирин”, обявена със Заповед № РД-572 от 08.09.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 84 от 2008 г.) за опазване на дивите птици, изменена и допълнена със Заповед № РД-284/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ бр. 45/2021 г.), с която се обявява и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, на най-близко геодезично разстояние около 60 м.

Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по смисъла на чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че проектът на ПУП-ПП е допустим спрямо утвърдените План за управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ (ПУРБ) на ЗБР (2022–2027 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на ЗБР (2022–2027) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становище на БДЗБР с изх. № П-01-266-3/13.07.2026 г., копие от което прилагаме за сведение и съобразяване.

С настоящия проект на ПУП-ПП не се очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения, които попадат в позиции на Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Предвидените с плана дейности не попадат в обхвата на чл. 85, ал. 1 и ал. 2 от ЗООС, както и в хипотезите на чл. 2, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми.

Във връзка с гореизложеното няма основание да се изисква провеждане на регламентираните в Глава шеста от ЗООС процедури по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка (ЕО).

Предвид гореизложеното не са налични данни, че с проекта на ПУП-ПП се очертава рамката за бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Предвидените с плана дейности не попадат в обхвата на чл. 85, ал. 1 и ал. 2 от ЗООС, както и в хипотезите на чл. 2, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми.

В тази връзка няма основание да се изисква провеждане на регламентираните в Глава шеста от ЗООС процедури по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) или екологична оценка (ЕО).

С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с настоящия проект на ПУП-ПП дейности, както и обстоятелствата, че същите ще се реализират извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се създава предпоставка за фрагментиране, увреждане и трансформация на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони, не се създава преграда възпрепятстваща миграцията на видовете, не се създава предпоставка за генериране на шум, вибрации, визуални въздействия и оптични емисии, което да доведе до прогонването на видовете, предмет на опазване в най-близо разположената защитена зона и което ще е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им, не се нарушава кохерентността между зоните, не се очаква генериране на антропогенни вещества и процеси, както и отпадъци, които могат да доведат до отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване на защитените зони, при реализацията на предвидените с плана дейности няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони.

Във връзка с гореизложеното, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявения „Проект на Подробен устройствен план-Парцеларен план (ПУП-ПП) за елемент на техническата инфраструктура, извън границите на урбанизираната територия на гр. Банско, за трасе на линеен енергиен обект - кабелна линия от съществуваща шахта за захранване на поземлен имот с идентификатор 02676.192.23 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Банско, община Банско, област Благоевград“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.

Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописания проект на ПУП-ПП и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.

При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.

Приложение: Копие от писмо с изх. №П-01-266-3/13.07.2026 г. на БДЗБР.

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА

Директор на РИОСВ – Благоевград