Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2018

Съобщение №109/2018

Четвъртък, 22 Февруари 2018 11:00

Изх. №212(3)/16.02.2018 г.

инвестиционно предложение „Реконструкция и рехабилитация на дере „Рилица“, находящо се в участъка от река Рилица преди вливането ѝ в река Рилска в границите на урбанизираната територия на град Рила, община Рила, област Кюстендил“

Възложител: ОБЩИНА РИЛА

Във връзка с внесеното от Вас в качеството на кмет на Община Рила уведомление с №212/18.01.2018 г. на РИОСВ – Благоевград за горецитираното инвестиционно предложение, на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ДВ, бр. 73/2007г., изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
Инвестиционно предложение „Реконструкция и рехабилитация на дере „Рилица“, находящо се в участъка от река Рилица преди вливането ѝ в река Рилска в границите на урбанизираната територия на град Рила, община Рила, област Кюстендил“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Предмет на инвестиционното предложение се явява намерение за реконструкция и рехабилитация на дере „Рилица“, находящо се в участък от река Рилица преди вливането ѝ в река Рилска в границите на урбанизираната територия на град Рила, община Рила, област Кюстендил. Участъкът, обект на инвестиционно предложение е с обща дължина около 800 м, от които по-голямата част е регулирана с предпазни стени – 591 м, а останалата част от горното течение е с естественото корито на реката. Инвестиционното предложение се инициира на основание констатации на междуведомствена комисия, назначена със Заповед № РД-01-04-173/15.05.2017 г. на кмета на Община Рила за нарушена речна проводимост, а именно: подкопаване на част от подпорните стени, частично разрушаване на изградените в коритото на дерето 5 дънни прага, както и наличие в коритото на дерето на израснала дървесна и храстова растителност и натрупани земни маси.
За конструктивно възстановяване на коригираното дере в участъка са предвидени следните дейности:
- Възстановяване на разрушени зони в основата на стените чрез изграждане на бетоново сечение в основата, което покрива разрушения участък и навлиза в основата от валуни и пясъци на 30 см дълбочина в 6 участъка с обща дължина 139.30 м, като в 5 участъка се предвижда дейностите да се извършат само по лявата стена;
- Възстановяване на 5 броя разрушени прагове по речното корито, всеки с индивидуално сечение. При извършването на съответните строително-монтажни работи се предвижда временно отбиване на водите на дерето в срещуположната част спрямо ремонтните дейности;
- Разбиване на стари основи на фундамент под Мост 2 в ляво по течението, като се предвижда разбиването да се извърши по ръчен способ с къртач без да бъдат засегнати основите на съществуващия мост;
- Затваряне на незащитения участък при устието на дере Рилица - ляв бряг и съществуващата предпазна стена на р. Рила - десен бряг. Участъкът (на отвора между съществуващите стени) е с дължина 4.5 м по оста на новата стена.
- Премахване на съществуващата растителност и наноси в коритото на реката, която по дължина на коригирания участък е предимно храстовидна. В зоната на предпазните стени е предвидено изсичане на дървета до височина 1,50 м от проектна кота дъно.
Така заявеното инвестиционно предложение за „Реконструкция и рехабилитация на дере „Рилица“, находящо се в участъка от река Рилица преди вливането ѝ в река Рилска в границите на урбанизираната територия на град Рила, община Рила, област Кюстендил“ не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и не подлежи на регламентираните с глава шеста от ЗООС процедури по оценка на въздействие върху околната среда.
От извършената проверка по отношение на местоположението на територията, предмет на инвестиционното предложение, спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) се установи, че инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ и в границите на защитен зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР. Най-близо е разположена защитена зона BG0002099 „Кочериново“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-770/28.10.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 102 от 2008 г.).
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията на чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че инвестиционното предложение е допустимо спрямо Плана на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на „ЗБР“ за БУ) (2016 – 2021 г.) и Плана за управление на риска от наводнения (ПУРН) на „ЗБР“ за БУ (2016 – 2021 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и на условия, описани в т. 6, т. 7 и т. 8 от становище на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” с Изх. № П-01-37/08.02.2018 г., постъпило в РИОСВ – Благоевград с вх. №212(2)/12.02.2018 г., копие от което прилагаме.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че същите ще се реализират извън обхвата на защитени зони от мрежата „НАТУРА 2000“, не се предполага фрагментиране, увреждане и трансформация на природни местообитания и местообитания на видове, предмет на опазване в защитените зони, не се създава преграда възпрепятстваща миграцията на видовете, а възможните шумови и антропогенни въздействия са локални, временни и обратими, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване в защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявеното инвестиционно предложение „Реконструкция и рехабилитация на дере „Рилица“, находящо се в участъка от река Рилица преди вливането ѝ в река Рилска в границите на урбанизираната територия на град Рила, община Рила, област Кюстендил“, преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по оценка за съвместимост по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми компетентния орган за промените, в срок до 14 дни от настъпването им.
Приложение: съгласно текста.

С уважение,

АНГЕЛ ГЕОРГИЕВ
Директор на РИОСВ – Благоевград