Съдържание

Посетители

В момента има 222  гости и няма потребители и в сайта

Информация за инвестиционни предложения, планове и програми

Съобщение по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО

Възложител: ОБЩИНА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

документация за Уведомление за Програмата за опазване на околната среда (ПООС) на община Гоце Делчев

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 8, ал. 4 на Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО

 

I. По отношение на изискванията на Глава Шеста, Раздел II от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

Програмата за опазване на околната среда (ПООС) на община Гоце Делчев се разработва на основание чл. 79, ал. 1 и ал. 2 от Закона за опазване на околната среда и е с период на действие 2021 – 2028 г. Визията за околната среда на Общината е:
Община Гоце Делчев – чиста и съхранена природа, осигуряваща благоприятни условия за живот
Генералната стратегическа цел на програмата е: Подобряване на качеството на живот и намаляване на риска за здравето на населението чрез осигуряване на благоприятна околна среда, запазване на биоразнообразието и устойчиво управление на околната среда.
Те се определени в резултат от извършените анализи и проучвания за характерните дадености и проблеми на община Гоце Делчев в областта на околната среда, са определени и идентифицирани силните и слабите страни на общината, възможностите и заплахите, стоящи пред нея.
За постигане на визията и генералната цел са определени следните приоритети и специфични цели:
Приоритет 1. Води
Специфична цел 1: Насърчаване на устойчивото управление на водите
За изпълнението на тази цел е предвидено проектиране и изграждане на нови водопроводи за населените места с. Корница, с. Делчево, с. Буково, ремонт и рехабилитация на довеждащ водопровод за с. Брезница, подмяна на водопроводна мрежа в гр. Гоце Делчев и с. Попови ливади, изграждане на хидровъзел „Брезница“, изграждане на ПСОВ и довеждащ колектор за гр. Гоце Делчев, изграждане на резервоари за питейна вода за с. Букови и с. Корница и др.
Приоритет 2. Въздух
Специфична цел 2: Поддържане на доброто качество на атмосферния въздух и нивата на емисиите под пределно допустимите норми за опазване на човешкото здраве
Към нея са предвидени дейности за почистване на пътните артерии от натрупани кал и прах и поддържането им в добро техническо състояние, въвеждане на енергоефективно улично осветление в населените места от общината и повишаване на енергийната ефективност на общински и частни сгради.
Приоритет 3. Отпадъци
Специфична цел 3: Устойчиво управление на отпадъците
Към тази цел е предвидено изграждане на инсталация за третиране на биоразградими отпадъци, на нови клетки за депониране на битови и строителни отпадъци на съществуващо регионално депо за неопасни отпадъци на общините Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово.
Приоритет 4. Риск и изменения на климата
Специфична цел 4: Насърчаване на адаптирането към изменението на климата, на предотвратяването и управлението на риска
Изпълнението на тази цел ще се осъществява чрез следните дейности: корекция на речни корита и изграждане на подпорни стени, прагове в рамките на населените места; анализи на риска и прилагане на мерки за превенция и защита при процеси, свързани с движение на земни маси – свлачища, срутища, ерозии, абразии и пр.; разработване на цифрови модели и анализи и прогнози във връзка с климатичните изменения и внедряване на технологии, както и системи и инфраструктури за достъпна чиста енергия, включително технологии за съхранение на енергия и намаляване на емисиите на парникови газове.
Приоритет 5. Почви
Специфична цел 5: Поддържане на доброто състояние на почвите и предотвратяване на тяхното замърсяване, борба с почвената ерозия
За постигането на тази цел се предвидени следните дейности: провеждане на почвен мониторинг и превенция на замърсявания с нитрати и пестициди и залесяване на негодни и изоставени земеделски земи
Приоритет 6. Биоразнообразие
Специфична цел 6: Засилване на биоразнообразието, „зелената“ инфраструктура, както и намаляване на замърсяването
Тази цел ще бъде осъществена чрез следните дейности: поддържане, развитие и устойчиво управление на защитените зони и природните ценности на територията на общината; опазване на горите от сеч и пожари и въвеждане на щадящи лесовъдски системи.
Приоритет 7. Шум
Специфична цел 7: Поддържане нивата на шума в границите на нормативните изисквания
Тази цел ще бъде постигната чрез разработване и въвеждане на дейности за ограничаване и снижаване на градския шум, отчитаща ефекта и значимостта на междусекторното взаимодействие „градоустройство, строителство, благоустройство, контрол и организация на движението на МПС, здравни ефекти от въздействието на шум“
Приоритет 8. Зелени системи
Специфична цел 8: Поддържане и развитие на зелените площи за широко обществено ползване
Зелената система на Общината ще бъде поддържана чрез благоустрояване на междублокови пространства в гр. Гоце Делчев, изграждане на детски площадки в с . Буково и с. Корница, агротехнически и биологични мероприятия, осигуряващи предпазване, ограничаване и предотвратяване на появата и развитието на вредители, болести и други повреди, пречещи на развитието на флората и фауната и др.
Приоритет 8. Повишаване на екологичното образование на населението в т.ч. екологична култура, екологични знания, екологичното мислене и подобряване на административния капацитет
Специфична цел 9: Подобряване на административния капацитет за управление на околната среда и ангажиране на местното население
Определени са следните дейности за постигането й: повишаване на професионалната квалификация на служителите в общинската администрация в областта на околната среда; създаване на партньорства с други общини за съвместно кандидатстване по програми и проекти, касаещи околната среда; провеждане на образователни кампании за повишаване на екологичното съзнание на населението и засилване на контрола по отношение опазване на околната среда.
Към програмата е разработен е План за действие, в който са посочени конкретните мерки, срокове, отговорни институции, необходими ресурси и източници на финансиране.
Програмата за опазване на околната среда на община Гоце Делчев 2021 - 2028 г. очертава рамката на бъдещо развитие на инвестиционни предложения по Приложения № 1 и № 2 на Закона за опазване на околната среда (ЗООС). В тази връзка и на основание чл. 2, ал. 2, т. 3 от Наредбата за ЕО програмата подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка.
ПООС на община Банско следва да се одобрява от Общински съвет – Гоце Делчев, съгласно което и предвид разпоредбата на чл. 4, т. 2 от Наредбата за ЕО, компетентен орган за провеждане на процедурата по ЕО е директорът на РИОСВ – Благоевград.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Във връзка с внесена информация, приета за уведомление по чл. 10, ал. 1 и ал. 2 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, ДВ, бр.73/2007 г., изм. и доп.) и след разглеждане на административната преписка за горецитираната програма, Ви уведомявам за следното:
В териториалния обхват на община Гоце Делчев, попадат изцяло или части от следните защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии:
- Част от Национален парк „Пирин“, разположен в землището на с. Брезница и с. Корница, обявен за Народен парк със Заповед №3074/08.11.1962 г. на КГГП (ДВ, бр. 43/1963 г.) и прекатегоризиран в национален парк със Заповед №РД-395/15.10.1999 г. на МОСВ (ДВ, бр. 44/2000 г.) и с приет План за управление на националния парк с Решение № 646/2004 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 53/2004 г.);
- Резерват „Ореляк“, разположен в землището на с. Лъжница и с Добротино, обявен и в граници определени със Заповед №129/22.02.1985 г. на председателя на Комитета за опазване на околната среда пи МС (ДВ, бр. 24/1985 г.), видоизменена със Заповед № РД-432/24.11.1995 г. на министъра на околната среда (ДВ, бр. 106/1995 г.), актуализирана със Заповед № РД – 962/20.12.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 8/2014 г.) и с утвърден План за управление на резервата със Заповед №РД-33/21.01.2016 г. на министъра на околната среда и водите;
- Защитена местност „Лъжница“, разположена в землището на с. Лъжница и с Добротино, обявена за буферна зона на поддържан резерват „Тъмната гора“ със Заповед № 129/22.02.1985 г. и видоизменена със Заповед № РД-432/24.11.1995 г. на Комитета за опазване на природната среда (ДВ, бр. 24/1985 г.), прекатегоризирана в защитена местност със Заповед № РД-408/18.06.2007 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 61/2007 г.);
- Природна забележителност „Пиростията“, разположена в землището на с. Мосомище, обявена и в граници определени със Заповед № 727/24.03.1962 г. на Главно управление на горите (ДВ, бр. 40/1962 г.);
- Природна забележителност „Купена“, разположена в землището на с. Брезница, обявена и в граници определени със Заповед № 1187/19.04.1976 г. на министерство на горите и опазване на природната среда ДВ, бр. 44/1976 г.);
- Природна забележителност „Водопад на река Туфча“, разположена в землището на с. Брезница, обявена и в граници определени със Заповед №3796/11.10.1966 г. на Комитета по горите и горската промишленост при МС (ДВ, бр. 12/1966 г.).
В териториалния обхват на община Гоце Делчев, попадат части от следните защитени зони по смисъла на Закона за биологичното разнообразие:
- Част от защитените зони BG0000209 „Пирин” за опазване на дивите птици и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявени със Заповед № РД-572 от 08.09.2008 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 84 от 2008 г.), изменена и допълнена със Заповед № РД-284/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ бр. 44/2021 г.);
- Част от защитена зона BG0002126 „Пирин Буфер“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-352/11.04.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 48/2013 г.);
- Част от защитена зона BG0002076 „Места“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-532/26.05.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 51/2010 г.);
- Част от защитена зона BG00001021 „Река Места“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед № РД-353/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 58/2021 г.);
- Част от защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД-350/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.);
Програма за опазване на околната среда на община Гоце Делчев, област Благоевград за периода 2021 – 2028 г. подлежи на оценка за съвместимост с предмета и целите на опазване на защитени зони по реда на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ бр. 73 от 2007г., изм. и доп.).
Съгласно разпоредбите на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР и чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредбата за ОС, процедурата по ОС се извършва чрез процедурата по преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка (ЕО) по реда и при условията на Глава трета от Наредбата за ОС.
По изискуемата се процедурата по реда на чл. 31 от ЗБР ще се произнесем на етап внасяне на искане за преценяване на необходимостта от извършване на ЕО.