Информация за инвестиционни предложения, планове и програми
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
- Петък, 22 Ноември 2024 09:10
Възложител: „АВРАМОВ-БК“ ООД
документация за инвестиционно предложение: „Производство и складиране на амонячна вода в поземлен имот с идентификатор 52091.9.12, местност Тузла, по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Ново Кономлади, община Петрич, област Благоевград“
СЪОБЩЕНИЕ
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Поземлен имот с идентификатор 52091.9.12, местност Тузла, по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на с. Ново Кономлади, община Петрич, област Благоевград е с трайно предназначение на територията „Урбанизирана“, начин на трайно ползване „За друг вид производствен, складов обект“ с площ 2320 кв. м.
С инвестиционното предложение се предвижда в имота да бъде разположена инсталация за производство на амонячна вода с производствен капацитет 11500 кг/ч.
Производственият процес представлява разтваряне на амоняк в дестилирана вода в съотношение 75% вода и 25% безводен амоняк.
За целта в имота ще бъдат изградени производствено хале с обособена зона за складиране на суровини, административно-битова част, резервоари за съхранение на химични продукти, противопожарен резервоар и паркинг
Инсталацията ще се състои от следните елементи:
• Т 101 А/В/С - Резервоар за готова продукция;
• Т 1010 А/В/С - Резервоари за слаба амонячна вода;
• Т 102 А/В/С - Резервоари за безводен амоняк;
• Т 301 Резервоар за деминерализирана вода;
• Т 201 - Резервоар за омекотена вода;
• НЕ 101 Топлообменник за амонячна вода;
• SM101 - Статичен миксер вода-амоняк;
• Р101 А/В - Помпи за амонячна вода - готова продукция;
• Р 301 - Помпа деминерализирана вода;
• Р 102 А/В - Помпи за амоняк;
• Р 201 А/В - Помпи циркулационни за охлаждаща вода;
• Линия за течен амоняк;
• Линия за амоняк газ;
• Линия за амонячна вода;
• Линия за деминерализирана вода;
• Линия за омекотена вода;
В рамките на имота са предвидени следните съоръжения за съхранение на суровините и готовата продукция:
• Резервоар за амонячна вода с обем 65 м3 - 3 броя;
• Резервоар за слаба амонячна вода с обем 5м3 - 3 броя;
• Резервоар за течен амоняк с обем 50 м3 - 3 броя ;
• Пластмасов резервоар за омекотена вода с обем 50 м3 - 1 брой;
Предвиден е склад (навес), където ще се разполагат 4 осмозни системи за вода и 1 дейонизатор.
Течният амоняк ще се доставя до инсталацията с цистерни (специализирано полуремарке, контейнер или друг вид транспортируем обем). Същите ще се запълват до 85 % от обема си. Посредством помпа, разходомер и регулиращ вентил, същият се подава към статичен смесител. Необходимата вода за производството ще се подлага на обработка от осмозна система и дейонизатор до достигане на твърдост 0 p/S. Деминерализираната вода постъпва от инсталацията за обратна осмоза в резервоар за съхранение. От него с помощта на помпа се подава към разходомер, където регулиращ вентил извършва прецизното дозиране. Необходимото количество вода постъпва в смесителя. В смесителя вихрово правотоково ще се извършва смесването и разтварянето на амоняк във водата до достигане на концентрация 20-25%.
При производствения процес получената амонячна вода ще бъде с температура около 50 – 60°С. Същата ще се охлажда, чрез преминаване през топлообменник (НЕ101). В това съоръжение ще се осъществява топлообмен между амонячната вода и по-хладна чиста омекотена вода. За целта амонячната вода ще преминава през серпентина, като след охлаждането ще се насочва към резервоарите за готова продукция или за по - слаба амонячна вода. Загрятата чиста вода, приела топлина от амонячната вода, ще се насочва към водоохлаждащата кула, в която ще се осъществява топлообмен между нея и по – хладен въздух от околната среда. Охладената при това вода ще се отвежда към резервоар за омекотена вода и ще се използва отново за охлаждане на амонячната вода и производствения цикъл. От този резервоар няма да се отвеждат или изпускат води към повърхностни или подземни водни обекти. Водоохлаждащата кула е предвидено да бъде изградена от алуминий.
Водоснабдяването на обекта се предвижда да се осъществи от съществуващ водоизточник - тръбен кладенец (ТК) с дълбочина 100 м, изграден в поземлен имот с идентификатор 52091.9.11, собственост на възложителя. Необходимите водни количества са както следва:
• 8625 л/час за производствени цели;
• 200 л/ден за питейно-битови цели.
Съгласно представената информация от производствената дейност няма да се образуват производствени отпадъчни води, тъй като производствения процес се състои единствено в разтваряне на амоняк в дестилирана вода. По време на експлоатацията на обекта ще се образуват битово - фекални отпадъчни води, като същите ще се заустват в изгребна яма.
Във връзка с гореизложеното така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 6 буква „а“ на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и т. 2 на ЗООС и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ-Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-46-(7)/19.08.2024 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие на което Ви предоставяме за съобразяване) инвестиционното предложение е допустимо спрямо ПУРБ (2016-2021 г.) и ПУРН (2022 – 2027 г.) на ЗБР при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията описани в становището.
ІІ. По отношение изискванията на глава седма, раздел I от ЗООС:
Предприятието попада в обхвата на приложение 3 към чл. 103 на ЗООС и е класифицирано като „предприятие с ниск рисков потенциал”. На основание чл. 103, ал. 7 от ЗООС, класификацията е потвърдена от Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС) с писмо изх. №УК-869/25.03.2024 г.
ІІІ. По отношение изискванията на глава седма, раздел II от ЗООС:
Инсталацията за производство на амониев хидрооксид попада в обхвата на т. 4.2 (в) от Приложение № 4 на ЗООС и подлежи на процедура по издаване на комплексно разрешително, съгласно разпоредбата на чл. 117, ал. 1 от ЗООС.
Съгласно чл. 118, ал.1 от ЗООС комплексното разрешително е задължително за издаване на разрешение за строеж.
Изключение по чл. 118, ал. 1 се допуска за инсталации и съоръжения, за които е завършила процедура по оценка на въздействие върху околната среда, потвърждаващо прилагането на най-добри налични техники в съответствие чл. 99а от ЗООС
ІV. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
аправената справка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) установи следното:
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, както и в границите на защитени зони, като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР. Най-близо са разположени защитените зони BG0001023 „Рупите - Струмешница” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД-349/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.) и BG0002098 „Рупите“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-282/16.03.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 28/13.04.2010 г.), изменена със Заповед №РД-567/28.06.2022 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 54/12.07.2022 г.), на най-близко геодезично разстояние съответно около 200 м и 1900 м.
Инвестиционното предложение попада в обхвата на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп.) и подлежи на процедура по оценка на съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони по реда на чл. 31, ал. 4 във връзка с ал. 1 от ЗБР.
На основание чл. 39, ал. 3 от Наредбата за ОС, въз основа на критериите по чл. 16 от нея, е извършена преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на инвестиционното предложение върху защитените зони, според която горепосоченото инвестиционно предложение няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху типове природни местообитания, видове и техните местообитания, предмет на опазване в защитените зони от мрежата „НАТУРА 2000“.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Петрич и кметство с. Ново Кономлади, директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ и ИАОС.