Архив първо уведомяване - 2012 г.
Съобщение № 06/2012 г.
- Петък, 03 Февруари 2012 09:00
инвестиционно предложение: „Старинно българско селище в част (6195 кв. м) от имот №003116 с обща площ 19.554 дка в местността „Плевните”, землище на с. Богородица, Община Петрич, Област Благоевград”
СЪОБЩЕНИЕ
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (приета с ПМС № 59/2003 г., посл. изм. с ПМС № 65/ 2010 г., публ. Дв. бр. 29/2010 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
І. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Съгласно представената информация в имота има изградени четири сгради – една двуетажна масивна сграда, 2 бр. едноетажни масивни стопански постройки и овчарник (масивна постройка). Сградите ще бъдат запазени и преустроени, както следва: стопанските сгради за обслужваща сграда, склад и кухня с трапезария; двуетажната сграда за къща за гости. Ще бъдат построени още две нови къщи за гости, паркинг, изгребна яма и др. Дейността на обекта е свързана с предоставяне на хотелиерски услуги и туризъм.
Водоснабдяването на обекта ще се осъществява чрез сондажен кладенец, който ще бъде изграден в границите на имота. За захранването на обекта ще бъдат необходими водни количества до 1.0 л/сек.
Предвид изложеното по-горе Ви уведомяваме, че инвестиционното предложение за изграждане на старинно българско селище и добив на подземни води е включено в т. 12, буква «в» и т. 10, буква «н» от Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Съгласно чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС инвестиционното предложение подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС).
Компетентен орган за преценяване на необходимостта от ОВОС, съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС е директорът на РИОСВ, гр. Благоевград.
ІІ. По отношение на изискванията на чл. 31 от Закона за биологичното разнообразие
Инвестиционното предложение не попада в граници на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии.
Инвестиционното предложение се предвижда да бъде реализирано в границите на защитена зона BG0001022 «Орановски пролом - Лешко» за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, включена в списъка от защитени зони приет с Решение № 122/02.03.2007 г. на Министерски съвет.
Инвестиционното предложение подлежи на преценяване на необходимостта от ОВОС по реда на глава шеста от ЗООС. В тази връзка то попада и под разпоредбите на чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС, обн., ДВ, бр. 73 от 2007 г.; изм. и доп., ДВ, бр. 81 от 2010 г., изм. ДВ. бр.3 от 2011 г.), поради което за него следва да бъде извършена оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на описаната защитена зона.
Представената информация в уведомлението е достатъчна за извършване на преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие върху защитените зони. Същата, предвид чл. 40, ал. 3 от Наредбата за ОС ще се извърши на етап преценяване на необходимостта от ОВОС.
ІІІ. По отношение на изискванията на чл. 4а от Наредбата за ОВОС:
Съгласно представената информация, се констатира, следното:
-
инвестиционното предложение е допустимо с Плана за управление на речните басейни (ПУРБ) на ЗБР 2010 – 2015 г.;
-
предложението като антропогенен натиск засяга подземно водно тяло «Пукнатинни води в Белишко – Огражденски – Малешевско – Осоговски метаморфити» с уникален код: BG4G00PtPz025. Подземното водно тяло е оценено в добро състояние по отношение на химичен състав и количествен статус, поради което за него в ПУРБ на ЗБР 2010-2015 г. не са разписани конкретни забрани. Целите на водното тяло са поддържане на доброто състояние на подземното водно тяло, чрез предотвратяване или намаляване на непрякото отвеждане на замърсители в подземните води. При проектирането и изграждането на сондажния кладенец трябва да се предвидят мерки, обезопасяващи водите в подземното водно тяло от замърсяване в процеса на изграждане и експлоатацията му.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на Община Петрич и с Богородица, и до Басейнова дирекция Западнобеломорски район – Благоевград.