Съдържание

Посетители

В момента има 466  гости и няма потребители и в сайта

Доклади от комплексни проверки

„Наталия – ММ“ ООД - гр. Гоце Делчев

 Д О К Л А Д

за извършена проверка на „Наталия – ММ“ ООД - гр. Гоце Делчев

 

 

На основание Заповед №РД-04-57/08.04.2026 г. на директора на РИОСВ - Благоевград, на 21.04.2026 г. е извършена проверка на място и по документи на обект „Предприятие за производство на пластмасови изделия“, находящ се в гр. Гоце Делчев, със седалище и адрес на управление: гр. Гоце Делчев, ул. „Стоян Петрелийски“ №2

1. Цел на проверката.

Проверката на дружеството се извършва от екип експерти, с цел установяване спазване на изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух (ДВ бр. 45/1996 г., с изм. и доп.), Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ДВ бр. 10/2000 г., с изм. и доп.), Закона за управление на отпадъците (ДВ. бр. 53/2012 г. с изм. и доп.) и произтичащите от тях подзаконови нормативни актове.

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

Производствената дейност се извършва на една площадка. Извършена е проверка на:

- цех „Допълнителни обработки, тампографиране и ултразвуково запояване“;

- цех „Асемблиране и опаковане“;

- котелно помещение;

- стационарно климатично оборудване;

- склад за съхранение на опасни химични вещества и смеси (ОХВС);

- складово място за съхранение на горива;

- склад за съхранение на изходни материали;

- склад за съхранение на готова продукция;

- места за съхранение на отпадъци;

3. Отразени факти и обстоятелства в констативния протокол. Констатирани нарушения.

Основната дейност на дружеството включва производство на пластмасови детайли, тяхното тампографиране, ултразвуково запояване на готови компоненти, както и асемблиране и опаковане на шоколадови яйца. Работният режим на обекта е организиран в една или две смени при петдневна работна седмица. При проверката е съставен Констативен протокол №7-04/21.04.2026 г., в който са отразени следните констатации и факти:

3.1. Компонент „Атмосферен въздух”

3.1.1. Организирани източници на емисии от горивни процеси

За отопление на проверявания обект и производствената зона се експлоатират два броя котли с топлинна мощност под 500 kW, които не подлежат на контрол чрез измервания. Котлите са оборудвани със самостоятелни изпускащи устройства и са предназначени за изгаряне на газообразно и течно гориво.

3.1.2. Емисии от производствени дейности

Върху отделните елементи на играчките за шоколадови яйца се извършва тампографиране, дейност попадаща в Приложение №1, към чл. 2, ал. 1 (т. 8.1 флексопечат) от Наредба №7/2003 г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в околната среда главно в атмосферния въздух, в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации (обн. ДВ, бр. 96/2003 г., с изм. и доп.).

Съгласно представената декларация в РИОСВ - Благоевград за календарната 2025 г., не се превишава праговата стойност за консумация на органични разтворители, определена в т. 3, табл. 1 към Приложение №2 от Наредба №7/2003 г. за съответната категория дейност.

Дейността на оператора е отразена в електронния регистър, съгласно чл. 30л от Закона за чистотата на атмосферния въздух.

3.1.3. Относно спазване изискванията на Наредба №1/2017 г. за реда и начина за обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване съдържащо флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (ДВ бр.20/2017 г.) и Регламент (ЕС) №2024/573

За климатизация на помещенията на обекта се експлоатират 2 бр. стационарни климатични системи, заредени с ФПГ. При проверката се представят досиета на системите, съгл. образеца на Приложение №3 към чл. 29 от Наредба №1/2017 г. В тях са отразени хронологични записи от извършените проверки за течове, като се спазва нормативно определената честота (съобразно заряда на оборудването, изразен в тонове CO₂ еквивалент). Проверките са извършени от лице, притежаващо валиден документ за правоспособност, издаден от Българска браншова камара по машиностроене.

В законоустановения срок е подаден годишен отчет за 2025 г. по Приложение №9 от Наредба №1/2017 г. (ДВ бр.20/2017 г.), чрез информационната система за флуорсъдържащите парникови газове, който е потвърден от РИОСВ – Благоевград. В досиетата на системите, както и в годишния отчет няма отразено допълване на системите.

3.2. Фактор „Опасни химични вещества“

3.2.1. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH)

По смисъла на чл.3, параграф 13 от Регламент REACH „Наталия-ММ“ ООД изпълнява задълженията на „потребител надолу по веригата“ на ОХВС. Дружеството в своята дейност употребява и съхранява бои и разтворители, които са класифицирани в категория на опасност „запалими“ съгласно Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP). Като гориво за отоплителни нужди на обекта се използва природен газ (метан), а като алтернативно – дизелово гориво. Дружеството не извършва директен внос/износ на ОХВС. Същите се доставят от доставчици от Европейския съюз. В съответствие с изискванията на чл. 36 от Регламент REACH е създадено досие, което съдържа необходимата информация за употребяваните от дружеството химикали, както и за техните доставчици, които са от ЕС. Представени са информационни листове за безопасност (ИЛБ), отговарящи на изискванията на Приложение II от REACН с изм. и доп. Досието съдържа информация и по Приложение №2 към Заповед №РД-268/11.05.2018 г. на министъра на околната среда и водите.

3.2.2. Контрол по изпълнението на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г., с изм. и доп.)

За съхранението на ОХВС е обособено складово помещение, което отговаря на изискванията на чл.6 от горецитираната наредбата. Към момента на проверката всички химикали се съхраняват в оригинални, плътно затворени опаковки, етикетирани и класифицирани, съгласно Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP). Съхранението на горивото се осъществява на площадка с ограничен достъп и в съответствие с изискванията посочени в ИЛБ и на Наредбата. Към момента на проверката е представена оценка на безопасността на съхранението на ОХВС, във формата утвърден със Заповед №РД-184/09.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите. Във връзка с организацията на съхранение на ОХВС е изготвена документация по чл.4, от т.7 до т.11 от Наредбата.

3.3. Фактор „Отпадъци“

За образуваните от дейността на „Наталия – ММ“ ООД отпадъци е проведена процедурата, съгласно Наредба №2 за класификация на отпадъците /Наредбата/ (ДВ, бр.66/2014г., изм. и доп.).

На обекта е обособено място и са осигурени съдове за разделно съхраняване на отпадъци, като същите са обозначени с кода на съответния съхраняван отпадък. За опасните отпадъци е обособено помещение с ограничен достъп.

За предаването на отпадъците за последващо третиране през 2025 г. се представят писмени договори с лице притежаващо документ по реда на чл. 35 от Закона за управление на опасните отпадъци /ЗУО/ (обн. ДВ, бр. 53/2012 г., изм. и доп.), както и документи, удостоверяващи предаването.

По реда на чл. 8, ал. 2, т. от ЗУО е изготвена заповед на управителя на дружеството, относно безопасното управление на опасните отпадъци.

„Наталия – ММ“ ООД е регистрирано в Националната информационна система „Отпадъци“ /НИСО/ и води хронологична отчетност по реда на Наредба № 1 за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите с отпадъци, както и реда за водене на публични регистри (обн. ДВ бр. 51/2014 г., изм. и доп.). Чрез системата не е подаден годишен отчет за 2025 г.

Дружеството се явява задължено лице по реда на чл. 59 от ЗУО и Наредба за определяне реда и размера за заплащане на продуктова такса (обн. ДВ, бр.30/2016 г., изм. и доп.) за пуснатите на пазара опаковани стоки. Задължението се изпълнява чрез организация за оползотворяване на отпадъци от опаковки. Представят се договор с организацията, оформени месечни справки-декларации и фактури, удостоверяващи заплащането на дължимата продуктова такса. Прегледана е документацията за периода 01.01.2024 г. – 31.03.2026 г.

4. Направени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.

На дружеството са поставено предписание по реда на ЗУО.

5. Заключение за съответствия на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

До изготвянето на доклада от извършената проверка предписанието е изпълнено.