Съдържание

Посетители

В момента има 71  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2022

Съобщение №29/2022

Изх. №3669(7)/10.01.2022 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Изграждане на масивен мост на река Мелнишка в регулацията на гр. Мелник, община Сандански, област Благоевград“

възложител: ОБЩИНА САНДАНСКИ

Във връзка с постъпилото с Вх. №3669/03.11.2021 г. на РИОСВ – Благоевград уведомление за горепосоченото инвестиционно предложение и допълнителна информация и документация към него с Вх. №3669(4)/19.11.2021 г., на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007г., изм. и доп.), наричана по-долу за краткост „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
Инвестиционното предложение „Изграждане на масивен мост на река Мелнишка в регулацията на гр. Мелник, община Сандански, област Благоевград“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
Съгласно представената информация и документация с инвестиционното предложение се предвижда изграждане на масивен мост на река Мелнишка в регулацията на гр. Мелник, община Сандански с цел осигуряване транспортен достъп за жилищните сгради, разположени на прилежащите терени на десния бряг на реката. Към настоящия момент достъпа до сградите се осъществява по следните съоръжения:
- стар римски мост от каменна зидария, който е с малка широчина В=2.5м и опасен за леки коли. Римския мост е с отвор В=8.0м, височина на дъгата в средата Н=2.5м и е фундиран на скална основа,
- временен брод през р. Мелнишка на 120м над римския мост - използва се само до средни води в реката (от порядък до 2 куб. м/сек.).
Новият масивен мост се предвижда да бъде изграден на 70 м над съществуващия римски мост, до края на съществуващата бетонова подпорна стена от десния бряг на реката. Достъпът до моста от левия бряг ще бъде по земния път за брода, който след изграждане на моста ще се прекъсне и нивото му ще се повдигне с насип за да се предпази моста от високи води постъпващи по пътя от временния брод. Новопредвиденият за изграждане мост се предвижда да бъде с широчина В=4.0 м с монолитни бетонови устои и горно строене със сглобяема връхна конструкция от 4 бр. „П“ образни стоманобетонови с дължина L=8.6 м и широчина В=1.0 м. От двете страни на моста се предвижда поставяне на парапет с 2 реда мантинели. Парапетът ще се закрепи с дюбели към гредите на моста. От горната страна на моста се предвижда тротоар с широчина В=75см, с допълнителна по-ниска мантинела откъм пътното платно.
Земните маси от изкопите за фундиране е предвидено да се използват за направа на насип за подхода към моста от левия бряг. В участъка между новия мост и римския мост с дължина 60 м в речното корито до левия бряг има отложени баластрени наноси, които ще се изкопаят за осигуряване профила на реката. Изкопаната маса ще се използва за направа на оградна дига по левия бряг - от новия мост до брода през реката отстоящ на 35 м.
Бетоновите работи е предвидено да се изпълнят с готов бетон доставен с бетоновоз.
Не се предвиждат други спомагателни и поддържащи дейности, свързани с основния предмет на инвестиционното предложение.
Гореописаното инвестиционно предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ).
Гореописаното инвестиционно предложение попада в границите на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), в случая в границите на защитена зона BG0002072 „Мелнишки пирамиди“ за опазване на дивите птици, обявена със Заповед №РД-283/16.03.2010 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ. бр. 29/2010 г.) и на защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, обявена със Заповед №РД-350/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 57/2021 г.).
Така заявеното инвестиционното предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на задължителна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), както и на преценяване на необходимостта от ОВОС съгласно ЗООС.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по смисъла на чл. 12, ал. 2 във връзка с ал. 1 и ал. 3 от Наредбата за ОС установи, че предвидените с инвестиционното предложение дейности са допустими с режима на дейностите на защитена зона BG0002072 „Мелнишки пирамиди“ за опазване на дивите птици и на защитена зона BG0001028 „Среден Пирин - Алиботуш” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, определен със заповедите за обявяването им.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по смисъла на чл. 12, ал. 5 във връзка с ал. 1 от Наредбата за ОС установи, че така заявеното инвестиционно предложение е допустимо с утвърдените План на управление на речните басейни на „Западнобеломорски район“ за басейново управление (ПУРБ на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения (ПУРН) на ЗБР (2016 – 2021 г.) при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в изразено становище на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” (БД ЗБР) с Изх. №П-01-359(3)/20.12.2021 г., постъпило в РИОСВ – Благоевград с Вх. №3669(6)/20.12.2021 г., копие от което прилагаме за съобразяване.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че с реализацията и експлоатацията на инвестиционното предложение не се унищожават и/или увреждат трайно и необратимо площи от типовете природни местообитания и местообитания на видовете, предмет на опазване в засегнатите защитени зони, не се създава трайна и непреодолима преграда, възпрепятстваща свободното придвижване на видовете, предмет на опазване засегнатите защитени зони, не се нарушава кохерентността между зоните, а възможните шумови емисии са локални, временни и обратими и няма вероятност да доведат до трайно безпокойство на видовете, предмет на опазване в засегнатите защитени зони, инвестиционното предложение не е свързано с генериране на антропогенни вещества и процеси, включително и с генериране на отпадъци, които могат да доведат до въздействие върху предмета и целите на опазване на засегнатите защитени зони, при реализацията му няма вероятност от отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване на засегнатите защитени зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че преценката на компетентния орган за така заявеното инвестиционно предложение „Изграждане на масивен мост на река Мелнишка в регулацията на гр. Мелник, община Сандански, област Благоевград“ е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на глава ІІ от Наредбата за ОС.
Настоящето писмено произнасяне се отнася за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становище с Изх. №П-01-359(3)/20.12.2021 г. на БД ЗБР.

С уважение,

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград