Съдържание

Посетители

В момента има 519  гости и няма потребители и в сайта

Информация за инвестиционни предложения, планове и програми

Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

Възложител: „ПИРИНСТРОЙИНЖЕНЕРИНГ“ ЕАД

документация за инвестиционно предложение: „Удължаване на срока на предоставена концесия за добив на подземни богатства – варовици от находище „Пещерата“, землище на с. Обел, община Благоевград, област Благоевград“

СЪОБЩЕНИЕ

 
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС

РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.

I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):

С договор между Концедента - Министерски Съвет (МС) и Концесионера Пиринстройинженеринг“ ЕАД, гр. Благоевград е предоставена концесия (Решение №712/02.09.2004 г. на МС на Р България и договор с МРРБ) за добив на подземни богатства строителни материали - варовици от находище „Пещерата”, разположено в землището на с. Обел, община Благоевград, област Благоевград.
Предоставена е концесионна площ в размер на 91,738 дка, която съвпада с площта на утвърдените запаси и ресурси.
Находище ”Пещерата” се експлоатира от ”Пиринстройинженеринг” ЕАД, гр. Благоевград от 21.07.2000 г. по Договор от 14.10.2004 г. с МРРБ за предоставяне на концесия за добив на строителни материали - варовици, за срок от 25 години.
Находището включва четири геоложки блока: Блок I (111), Блок ІІ (121), Блок III (122) и Блок IV (222). Тъй като в полезното изкопаемо при проучването през 1985 г. е установено наличието на окарстени интервали, за които е изчислен коефициент на окарстеност от 2 94, обемът на запасите и ресурсите е коригиран с този коефициент. В резултат на направеното преизчисление към 01.01.2005 г. в находище Пещерата” с протокол №НБ-11/ 24.02.2005 г. на СЕК при МОСВ, са утвърдени запаси и ресурси от варовици, годни за производство на трошен камък за пътни основи, асфалтови покрития и обикновен бетон, в следните количества:
- Категория доказани запаси (111) -1 643,8 хил. м3
- Категория вероятни запаси (121) 467,2 хил. м3
- Категория вероятни запаси (122) 813,5 хил. м3
- Всичко запаси - доказани и вероятни - 2 924,5 хил.мЗ
- Категория предварително оценени ресурси (222) - 152,5 хил. м3
За периода от началото на концесията от 2000 г. до края на 2024 г. от находището със запаси 2 924,5 хил.м3 и ресурси 152,5 хил.м3, са добити 511,6 хил.м3 запаси. Това са само 17,5 % от общото количество запаси в находището. Поради изтичане на концесионния договор за находище „Пещерата” за който период ще бъдат добити до около 18% от запасите, с настоящето инвестиционно предложение се предвижда удължаване на срока на предоставена концесия за добив на подземни богатства – варовици от находище „Пещерата“, землище на с. Обел, община Благоевград, област Благоевград, с цел добив на подземни богатства.
При изчислението на промишлените запаси е отчетено и количеството на запасите, които ще останат в недрата при оформянето на крайните контури на кариерата. От направените изчисления са получени следните данни:
- Площ на кариерата (включваща всички хоризонти) - 78 500 м2;
- Количество на промишлените запаси за изземване - 1 069 940 м3;
- Обем на покривката за отнемане - 5 492 м3;
- Общ обем на минна маса за изземване - 1 075 432 м3;
- Количество на запасите, оставащи в недрата - 1 421 340 м3.
Добивните работи в находището се провеждат в следния ред:
- Подравняване на площадка с багера за прокарване на взривни сондажи;
- Прокарване на взривни сондажи с подвижна сондажна апаратура;
- Взривяване на подготвения скален масив;
- Изкопаване и натоварване на взривената скална маса;
- Транспорт на скалната маса.
За питейно-битово водоснабдяване ще се използва бутилирана вода. Предвижда се поставянето на химическа тоалетна. Производствено водоснабдяване не се налага.
Във връзка с гореизложеното така заявеното инвестиционно предложение „Удължаване на срока на предоставена концесия за добив на подземни богатства – варовици от находище „Пещерата“, землище на с. Обел, община Благоевград, област Благоевград“ е разширение и изменение на инвестиционно предложение което попада в обхвата на Приложение № 2 към Закона за опазване на околната среда (ЗООС), което може да доведе до значително отрицателно въздействие върху околната среда (увреждане на почвите и ландшафта, шумово натоварване, замърсяване на атмосферния въздух в резултат на взривните и добивните работи, генериране на големи количества минни отпадъци) и подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 2 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ-Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район.
Съгласно становище с изх. № П-01-445-(1)/04.02.2025 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие на което Ви предоставяме за съобразяване) инвестиционното предложение е допустимо спрямо ПУРБ (2022 - 2027 г.) и ПУРН (2022 - 2027 г.) на ЗБР при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията описани в становището.

ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):

Направената справка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), установи следното:
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, както и в границите на защитени зони, като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР.
Предвид, че инвестиционното предложение подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от ОВОС, за него следва да бъде приложена и процедурата по оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР, съгласно чл. 31, ал. 4 от ЗБР, респективно чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп., наричана по-долу „Наредбата за ОС”).
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, ще се произнесем с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на защитените зони на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС.
Копие от писмото е изпратено до кметовете на община Благоевград и кметство с. Обел и директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.