Информация за инвестиционни предложения, планове и програми
Съобщение чл. 5, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
- Четвъртък, 27 Февруари 2025 14:24
Възложител: „СУПРАЛ“ ООД
документация за инвестиционно предложение: „Изграждане на леярна за алуминиеви заготовки в сграда с идентификатор 65334.201.140.2, разположена в поземлен имот с идентификатор 65334.201.140, местност Боруна по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Сандански, община Сандански, област Благоевград“
СЪОБЩЕНИЕ
по чл. 5, ал. 2 на Наредбата за условията и реда за извършване на ОВОС
РИОСВ приема представената документация за по-горе посоченото инвестиционно предложение, като информиране на компетентния орган по околна среда по смисъла на чл. 95, ал. 1 от ЗООС, чл. 4, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (Наредбата за ОВОС) (обн. ДВ. бр. 25/18.03.2003 г., посл. изм. ДВ, бр. 31/12.04.2019 г.) и по чл. 10, ал. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони.
I. По отношение на изискванията на глава шеста от Закона за опазване на околната среда (ЗООС):
Поземлен имот с идентификатор 65334.201.140 по одобрените кадастрална карта и кадастрални регистри на гр. Сандански, община Сандански (КККР на гр. Сандански) е с площ 5077 кв. м, вид територия „Урбанизирана“, НТП „Ниско застрояване (до 10 m)“. В имота е изградена производствено-складова база - сграда с идентификатор 65334.201.140.2 по КККР на гр. Сандански, въведена в експлоатация с Удостоверение №51/20.08.2019 г. на главен архитект на община Сандански.
С настоящето инвестиционно предложение се предвижда в сградата да бъде монтирана пещ за стапяне и леене на рафиниран алуминий и производство на алуминиеви заготовки (балванки). За целта е предвидена реорганизация на складовата площ и обособяване на: участък за съхранение на суровини и готова продукция; производствен участък; офис помещение и помещения за битово устройване на персонала; пречиствателно съоръжение за намаляване емисиите във въздуха; площадки за предварително съхраняване на производствени отпадъци от дейността и газоснабдяване на площадката с природен газ.
Технологичният процес на производство ще включва следните етапи:
- зареждане на суровината в пещ за топене с директно нагряване, чрез устройство представляващо улей/полутръба към отвора на пещта;
- разтопяване на метала при температура ~ 700°С;
- изливане в необходимата форма (полусфера) за достигане на желания размер на алуминиевата сплав. Леенето ще се извършва в метални форми, предварително подгряти;
- изваждане на получените отливки и охлаждането им без допълнителни охлаждащи процедури (темпериране);
- предаване за последваща механична обработка.
Предвижда се инсталацията да работи целогодишно, на двусменен режим и производствен капацитет 16 т/ден. Пещта ще работи с природен газ, който ще се доставя от лицензиран доставчик - бутилкова инсталация за съхранение на компресиран газ с обем 4.9 тона. Като суровината за производство ще се ползват алуминиеви заготовки под формата на профили, слитъци, плочи и др., които ще се доставят от лицензирани доставчици, не се предвижда да се ползват алуминиеви отпадъци.
Сградата е с изградена техническа инфраструктура и не се предвижда изграждане на нова такава.
Така заявеното инвестиционно предложение попада в обхвата на т. 4, буква „г“ на Приложение № 2 към чл. 93, ал. 1, т. 1 и 2 на ЗООС, предвид което инвестиционното предложение подлежи на преценяване на необходимостта от оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС) на основание чл. 93, ал. 1, т. 1 от ЗООС.
Компетентен орган съгласно чл. 93, ал. 3 от ЗООС при извършване на преценката е директорът на РИОСВ – Благоевград.
На основание чл. 4а, ал. 2 от Наредбата за ОВОС е извършена проверка, относно допустимостта на предложението спрямо режимите в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и план за управление на риска от наводнения (ПУРН) на Западнобеломорски район. Съгласно становище с изх. №П-01-463(1)/25.02.2025 г. на директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (копие от което Ви предоставяме за съобразяване), инвестиционното предложение е допустимо спрямо режимите, определени в утвърдените План на управление на речните басейни на ЗБР (2016 – 2021 г.) и План за управление на риска от наводнения на ЗБР (2022 – 2027 г.), при спазване на разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в становището.
ІІ. По отношение изискванията на чл. 31, ал. 4 от Закона за биологичното разнообразие (ЗБР):
Направената справка относно местоположението на инвестиционното предложение спрямо границите на защитени територии по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) и на защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), установи следното:
Инвестиционното предложение не попада в границите на защитени територии по смисъла на ЗЗТ, както и в границите на защитени зони, като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР.
Предвид, че инвестиционното предложение подлежи на процедура по преценяване на необходимостта от ОВОС, за него следва да бъде приложена и процедурата по оценка за съвместимостта му с предмета и целите на опазване на защитените зони от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на ЗБР, съгласно чл. 31, ал. 4 от ЗБР, респективно чл. 2, ал. 1, т. 1 от Наредба за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн., ДВ. бр. 73 от 2007г., посл. изм. и доп., наричана по-долу „Наредбата за ОС”).
Въз основа на възможността предвидена в чл. 10, ал. 3 от Наредбата за ОС, РИОСВ – Благоевград ще се произнесе с преценка за вероятната степен на отрицателно въздействие на така заявеното инвестиционното предложение върху предмета и целите на опазване на засегнатата защитена зона на етапа на внесена информация за преценяване на необходимостта от извършване от ОВОС.
Копие от писмото е изпратено до кмета на община Сандански и до директора на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“.