Съдържание

Посетители

В момента има 643  гости и няма потребители и в сайта

Архив доклади - 2021 г.

„Дизайн Софа С“ ЕООД - с. Марикостиново

 Д О К Л А Д

 

За извършена проверка на „Дизайн Софа С“ ЕООД - с. Марикостиново

 

На основание Заповед №345/11.11.2021 г. на директора на РИОСВ - Благоевград, на 25.11.2021 г. се извърши проверка на място на обект: „Цех за производство на мебели“, находящ се в с. Марикостиново, общ. Петрич, Промишлена зона „Мантар-1“, УПИ ХХІІ, кв. 40, експлоатиран от “Дизайн Софа С“ ЕООД, с. Марикостиново.

1. Цел на проверка.

Проверката на дружеството се извършва от екип експерти, с цел установяване спазване на изискванията на Закона за опазване на околната среда (ДВ бр. 91/2002 г., с изм. и доп.), Закона за чистотата на атмосферния въздух (ДВ бр. 45/1996 г., с изм. и доп.), и Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ДВ бр. 10/2000 г., с изм. и доп.).

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.
Извършена е проверка на следните инсталации и дейности:
- дърводелски цех за разкрой и монтаж на корпуси;
- цех за облепване с дунапрен, с обособено помещение за нанасяне на покрития върху дървени повърхности и тапициране;
- цех за разкрояване и ушиване на дамаски и опаковане;
- склад за съхранение на опасни химични вещества и смеси.

3. Отразени в констативния протокол факти и обстоятелства. Констатирани нарушения.

Основна дейност на дружеството - производство на мека мебел. Работният режим на обекта е едносменен, пет дневна работна седмица. Представя се Удостоверение за въвеждане в експлоатация от 17.08.2018 г., издадено от Гл. архитект на община Петрич. Обектът се проверява за първи път по екологичното законодателство. При проверката е съставен Констативен протокол №63-06/25.11.2021 г., в който са отразени следните констатации и факти:

3.1. Компонент „Атмосферен въздух”
3.1.1. Организирани емисии от горивни процеси
За отопление в цеха за облепване с дунапрен и в дърводелския цех са инсталирани 2 броя котли, които са с топлинна мощност под 500 кW, които не подлежат на контрол чрез измерване, с цел проверка спазване на нормите за допустими емисии, регламентирани в Наредба №1/2005 г. (ДВ, бр. 64/2005 г.). Котлите са предназначени да изгарят твърдо гориво (дърва).
3.1.2. Организирани източници на емисии от производствена дейност
В цеха за облепване с дунапрен са обособени две места за нанасяне на лепило с пистолет и е обособено помещение за нанасяне на покрития върху дървени повърхности. В помещението е монтирана камера за нанасяне на покрития, съоръжена с пречиствателно съоръжение (водна завеса) и съоръжена с 1 бр. изпускащо устройство. До момента на проверката не е съгласувана точка за вземане на проби и не са провеждани собствени периодични измервания на емисиите на ЛОС в отпадъчните газове от камерата за нанасяве на покрития.
Съгласно представеният информационен лист за безопасност (ИЛБ), лепилото е със съдържание на ЛОС. Над местата за залепване няма изградени локална аспирация за улавяне на емисиите от ЛОС.
Дейностите по нанасяне на слепващи покрития и нанасяне на покрития върху дървени повърхности, попадат в Приложение №1 към чл. 2 от Наредба №7/2003 г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединения изпускани в околната сруда, главно в атмосферния въздух, в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации (обн. ДВ, бр. 96/2003 г. с изм. и доп.). Двете дейности подлежат на регистрация по чл. 30л от ЗЧАВ.
Дружеството има задължение, съгл. чл. 20, ал. 8 от Наредба №7/2003 г., ежегодно в срок до 31.03. на текущата година да представя в РИОСВ – Благоевград декларация за консумацията на разтворители през предходната календарна година.
3.1.3. Относно спазване изискванията на Наредба №1/2017 г. за реда и начина за обучение за издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване съдържащо флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), както и документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (ДВ бр.20/2017 г.), Регламент (ЕС) №517/2014 за флуорсъдържащите парникови газове и за отмяна на Регламент (ЕО) №842/2006
За отопление и охлаждане на обекта се експлоатира стационарно климатично оборудване съдържащо над 5 тона СО2 еквивалент флуорсъдържащи парникови газове (3 бр. колонни климатика, съдържащи R 410А).
Изброеното оборудване подлежи на контрол чрез проверки за течове, съгл. чл. 4 от Регламент (ЕС) №517/2014. При проверката не се представят досиета на системите, съгл. Приложение №3 към чл. 29, ал. 1 от Наредба №1/2017 г. Проверките за течове да се извършват от лица, притежаващи документи за правоспособност, издадени от Българска браншова камара по машиностроене.

3.2. Направление “Опасни химични вещества и управление на риска”

Проверката се извършва на основание изискванията на ЗЗВВХВС (ДВ бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и подзаконови нормативни актове.
3.2.1. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH)
Дружеството се явява „потребител надолу по веригата“ на опасни химични вещества и смеси, съгл. Регламент REACH и Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP). Дружеството не извършва директен внос/износ на опасните химични вещества и смеси (ОХВС). Опасните химични вещества и смеси се доставят от български дистрибутори и/или доставчици. Представят се информационни листове за безопасност, но не всички са съгласно на Регламент (EC) 2015/830.
Химичните вещества и смеси се съхраняват в оригинални опаковки етикетирани и класифицирани, съгл. Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP). Създадено е досие, съгл. чл. 36 от REACH, което е допълнено с информацията съгласно Приложение 2 от Указания към Заповед №РД-268/11.05.2018 г. на Министъра на ОСВ.
3.2.2. Контрол по изпълнението на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г. с посл. изм. и доп.)
Употребяваните ОХВС се съхраняват в обособен склад, който е с ограничен достъп, без връзка с канализацията, обозначен с указателна табела, но се съхраняват и празни опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества. Към момента на проверката не се наблюдават разливи.
При проверката се представя оценка на безопасността на съхранението на ОХВС, съгл. Заповед №РД-184/09.03.2021 г. на Министъра на ОСВ. Същата е необходимо да се коригира, поради нанесени данни от ИЛБ, който не е актуален. Представя се документацията по чл. 4, т. 7-11 от Наредбата.
3.2.3. Контрол по Регламент (ЕС) 2019/1021, относно устойчивите органични замърсители
Дружеството не употребява вещества от Приложение I, II и III на Регламента.

4. Направени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.

За констатираните несъответствия по ЗЧАВ и ЗЗВВХВС са поставени девет предписания, със съответните срокове за изпълнението им.

5. Заключение за съответствия на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

За изпълнение на предписанията ще бъде извършена последваща проверка при необходимост на място и/или по документи. В случай на констатирано неизпълнение на предписанията, ще бъдат предприети административно – наказателни действия.