Съдържание

Посетители

В момента има 257  гости и няма потребители и в сайта

Архив доклади - 2022 г.

„Хот Спрингс - Баня“ ЕООД, с. Баня, общ. Разлог

 Д О К Л А Д

 

за извършена проверка на “Хот Спрингс - Баня“ ЕООД, с. Баня, общ. Разлог

 

На основание Заповед №59/02.03.2022 г. на директора на РИОСВ - Благоевград, на 17.03.2022 г. се извърши проверка на място и по документи на хотелски комплекс „Хот Спрингс медикъл и СПА”, експлоатиран от „Хот Спрингс- Баня“ ЕООД, находящ се в гр. Баня, ул. „Втора“ №43.

1. Цел на проверка.

Проверката на дружеството се извършва от екип експерти, с цел установяване спазване на изискванията на Закона за опазване на околната среда (ДВ бр. 91/2002 г., с изм. и доп.), Закона за чистотата на атмосферния въздух (ДВ бр. 45/1996 г., с изм. и доп.) и Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси (ДВ бр. 10/2000 г., с изм. и доп.).

2. Проверени инсталации и дейности на обекта.

Извърши се проверка на стационарно климатично, хладилно и термопомпено оборудване със съдържание на флуорсъдържащи парникови газове и складове за съхранение на ОХВС.

3. Отразени в констативния протокол факти и обстоятелства. Констатирани нарушения.

Основна дейност на дружеството е предлагане на хотелиерски, ресторантьорски и туристически услуги. Хотелът работи целогодишно. При проверката е съставен Констативен протокол №11-06/17.03.2022 г., в който са отразени следните констатации и факти:

3.1. Компонент „Атмосферен въздух”
3.1.1. В хотелския комплекс няма инсталирани горивни източници на емисии.
3.1.2. Относно спазване изискванията на Наредба №1/2017 г. за реда и начина за обучение за издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване съдържащо флуорсъдържащи парникови газове (ФПГ), както и документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (ДВ бр.20/2017 г.), Регламент (ЕС) №517/2014 за флуорсъдържащите парникови газове и за отмяна на Регламент (ЕО) №842/2006
За отопление, охлаждане и климатизиране на хотелския комплекс е инсталирано и се експлоатира стационарно термопомпено и климатично оборудване съдържащо над 5 тона СО2 еквивалент флуорсъдържащи парникови газове (5 бр. термопомпи и 14 бр. климатични камери). За съхранение на хранителни продукти се експлоатират 4 бр. камери съдържащи над 5 тона СО2 еквивалент флуорсъдържащи парникови газове.
Изброеното оборудване подлежи на контрол чрез проверки за течове, съгл. чл. 4 от Регламент (ЕС) №517/2014. При проверката се представят досиета на системите, съгл. Приложение №3 към чл. 29, ал. 1 от Наредба №1/2017 г. При направеният преглед на представените досиета е установено, че се спазват изискванията за честота на извършване проверки за течове, съгл. чл. 4, параграф 3 от Регламент (ЕС) №517/2014. Проверките за течове се извършват от лице, притежаващо документ за правоспособност, издаден от Българска браншова камара по машиностроене.
Оборудването е етикетирано съгласно изискванията на чл. 40 от Наредба №1/2017 г. и чл. 12 от Регламент (ЕС) №517/2014.
В законоустановеният срок в РИОСВ – Благоевград е представена информация (годишен отчет за предходната календарна година), съгл. чл. 36 от Наредба №1/2017 г. за експлоатираното стационарно оборудване.

3.2. Направление “Опасни химични вещества и управление на риска”
Проверката се извършва на основание изискванията на ЗЗВВХВС (ДВ бр. 10/2000 г., с изм. и доп.) и подзаконови нормативни актове.
3.2.1. Контрол по изпълнение изискванията на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH)
Дружеството се явява „потребител надолу по веригата“ на опасни химични вещества и смеси, съгл. Регламент REACH и Регламент (ЕО) 1272/2008 (CLP). Дружеството не извършва директен внос/износ на опасните химични вещества и смеси (ОХВС). Опасните химични вещества и смеси се доставят от български дистрибутори и/или доставчици. Създадено е досие, съгл. чл. 36 от REACH, което съдържа информация за използваните ОХВС, информационни листове за безопасност (ИЛБ), отговарящи на изискванията на Регламент (EC) 2015/830 и информация съгласно Приложение 2 от Указания към Заповед №РД-268/11.05.2018 г. на Министъра на околната среда и водите.
3.2.2. Контрол по изпълнението на Наредбата за реда и начина на съхранение на опасни химични вещества и смеси (ДВ, бр. 43/2011 г. с посл. изм. и доп.)
Употребяваните ОХВС се съхраняват в три обособени склада (плувен басейн, миещи и почистващи препарати за хотелска част и миещи и почистващи препарати за кухня). Складовете са обозначени с указателни табели и са с ограничен достъп. Складът за съхранение на почистващи препарати за хотелска част има връзка с канализацията. Към момента на проверката не се наблюдават разливи. Препаратите за изпиране и дезинфекция се съхраняват в самото перално помещение без обособен склад.
При проверката се представя оценка на безопасността на съхранението на ОХВС. Същата е необходимо да се изготви съгл. формата към Заповед №РД-184/09.03.2021 г. на Министъра на околната среда и водите, за всеки склад поотделно.
Представя се документацията по чл. 4, т. 7-11 от Наредбата – инструкции и Заповед за отговорно лице за съхранение на ОХВС.

4. Направени предписания, срокове за изпълнение и отговорници.

За констатираните несъответствия по ЗЗВВХВС са поставени три предписания, със съответните срокове за изпълнението им.

5. Заключение за съответствия на обекта с екологичното законодателство. Последващ контрол.

За изпълнение на предписанията ще бъде извършена последваща проверка при необходимост на място и/или по документи. В случай на констатирано неизпълнение на предписанията, ще бъдат предприети административно – наказателни действия.