Съдържание

Посетители

В момента има 109  гости и няма потребители и в сайта

Архив писма по чл. 2 ал. 2 от Наредбата за ОС - 2023

Съобщение №1766/2023

Изх. №4454(7)/22.12.2023 г.

Уведомление за инвестиционно предложение „Водовземане, чрез съществуващо речно водохващане на р. Джамбевска на кота дъно река 1007,20 м, с цел питейно-битово водоснабдяване на гр. Рила, община Рила, гр. Кочериново, община Кочериново, с. Пастра, община Рила, с. Стоб и с. Пороминово, община Кочериново“

възложител: „КЮСТЕНДИЛСКА ВОДА“ ЕООД

Във връзка с представеното от Вас уведомление с вх. №4454/02.11.2023 г. на РИОСВ - Благоевград за горепосоченото инвестиционно предложение и допълнителна информация към него с вх. №4454(4)/05.12.2023 г., на основание чл. 6а, т. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (обн. ДВ, бр. 73 от 2007г., последващи изм. и доп.), наричана по-долу „Наредбата за ОС”, Ви уведомяваме за следното:
Инвестиционното предложение „Водовземане, чрез съществуващо речно водохващане на р. Джамбевска на кота дъно река 1007,20 м, с цел питейно-битово водоснабдяване на гр. Рила, община Рила, гр. Кочериново, община Кочериново, с. Пастра, община Рила, с. Стоб и с. Пороминово, община Кочериново“ попада в обхвата на чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС.
С настоящото инвестиционно предложение се предвижда водовземане от р. Джамбевска с цел питейно-битово водоснабдяване на гр. Рила, община Рила, гр. Кочериново, община Кочериново, с. Пастра, община Рила, с. Стоб и с. Пороминово, община Кочериново, чрез изградено речно водохващане на кота дъно река 1007,20 м. Необходимото водно количество от р. Елешница е в размер на 60 000 куб. м/год.
Водовземното съоръжение представлява алпийско водохващане на река Джамбевска, състоящо се от следните елементи: масивен яз на кота дъно река 1007,20 м с височина 1,80 м и дължина 4,00 м, с преливник и промивен отвор; водовземна шахта 1,40/1,95 м, с хоризонтална решетка; утайник с дължина 12,00 м и ширина 3,00 м; водовземна камерах с отвеждащ тръбопровод 200 мм; събирателна шахта в с. Пастра; разпределителна шахта в гр. Рила, резервоар с обем 400 куб. м, тръбопровод за гр. Рила; разпределителна шахта над с. Стоб, тръбопровод за с. Стоб, с. Пороминово и гр. Кочериново.
Около водовземното съоръжение е определена санитарно-охранителна зона.
Водовземането ще се извърши от повърхностен воден обект, река Джамбевска, част от водосбора на повърхностно родно тяло „р. Джамбевска от изворите до кота 1020 м“ с код на зоната 4DSWSTR07, чрез изградени съоръжения.
С настоящото инвестиционно предложение не са заявени предвиждания за изграждане на нови съоръжения или реконструкция на съществуващите.
Мястото на водовземане е с координати Х - 4540881,52, Y - 8492624,36, в землището на населено място ман. Рилски манастир, община Рила, област Кюстендил.
Съществуващото речно водохващане попада в границите на защитена територия по смисъла на Закона за защитените територии (ЗЗТ) – Природен парк „Рилски манастир“, обявен като част от Народен парк „Рила“ със Заповед №114/24.02.1992 г. на министъра на околната среда (ДВ, бр. 20/1992 г.), видоизменена със Заповед № РД-247/19.07.1999 г. на министъра на околната среда и водите и прекатегоризиран в природен парк „Рилски манастир“ със Заповед № РД-310/26.06.2000 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 56/2000 г.), в „Зона за природосъобразно ползване“ съгласно Плана за управление, утвърден с Решение №121/12.03.2010 г. на Министерски съвет (ДВ, бр. 23/2010 г.).
Съществуващото речно водохващане попада в границите на следните защитени зони като част от Европейската екологична мрежа „НАТУРА 2000“ по смисъла на Закона за биологичното разнообрази (ЗБР): защитените зони BG0000496 „Рилски манастир“, обявена със Заповед № РД-886/25.11.2013 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 107/2013 г.) за опазване на дивите птици, изменена и допълнена със Заповед № РД-283/31.03.2021 г. на министъра на околната среда и водите (ДВ, бр. 45/2021 г.), с която се обявява и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.
На основание чл. 4а, ал. 1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) е изискано становище от Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ (БДЗБР) относно допустимостта на инвестиционното предложение спрямо режимите, определени в утвърдените планове за управление на речните басейни (ПУРБ) и планове за управление на риска от наводнение (ПУРН).
Съгласно постъпило в РИОСВ – Благоевград писмено становище с изх. №П-01-358(3)/18.12.2023 г. на БДЗБР, постъпило в РИОСВ – Благоевград с вх. 4454(6)/18.12.2023 г., инвестиционното предложение е допустимо с ПУРБ на ЗБР (2016-2021 г.) и ПУРН на ЗБР (2016-2021 г.) и не се очаква реализирането на дейностите, предмет на инвестиционното предложение, да окажат негативно влияние върху водите в района и върху заложените цели за достигане и поддържане на тяхното добро състояние, при спазване разпоредбите на Закона за водите и условията, описани в настоящото становище, копие от което прилагаме за сведение и съобразяване.
С оглед гореизложеното, така заявеното инвестиционното предложение не попада в обхвата на Приложения № 1 и № 2 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС), предвид което не подлежи на регламентираните с глава шеста от ЗООС процедури по оценка на въздействие върху околната среда и екологична оценка.
Извършената проверка за допустимост на основание чл. 2, ал. 2, по реда и при условията чл. 12, ал. 2 и ал. 4 във връзка с ал. 1 и ал. 3 от Наредбата за ОС установи, че предвидените с предписанието горскостопански дейности са допустими с режима на дейностите на защитените зони BG0000496 „Рилски манастир“ за опазване на дивите птици и за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна, определен с горепосочените заповеди за обявяването им, както и с режима на Природен парк „Рилски манастир“, определен със Закона за защитените територии, заповедта му за обявяване и плана за управление на парка.
С оглед гореизложеното, отчитайки местоположението, обема и характера на предвидените с инвестиционното предложение дейности, както и обстоятелствата, че: с осъществяването на предвидените с инвестиционното предложение дейности се предвижда само продължаване на водовземане от повърхностен воден обект, чрез съществуващи/изградени съоръжения, което няма да доведе до трайно и необратимо унищожаване, увреждане и трансформация на типовете природни местообитания и местообитания на видовете, включително и птици, предмет на опазване в засегнатите защитени зони; не се създава предпоставка за трайна и непреодолима преграда възпрепятстваща свободното придвижване на видовете, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони или за изолиране на отделни полигони от местообитания на видове, както и за прекъсване на типични за местообитанията структури; не се създава предпоставка за генериране на шум, вибрации, визуални въздействия и оптични емисии, което да доведе до прогонването на видовете, включително и птици, предмет на опазване в защитените зони и което ще е свързано с дългосрочното намаляване на популациите им; няма да се нарушат функционалните връзки между отделните зони в мрежата „НАТУРА 2000 – биокоридори на видове, елементи на ландшафта, които въз основа на своята линейна и непрекъсната структура или свързваща функция са значими за миграцията, географското разпространение и генетичния обмен в растителните и животинските популации и видове; реализацията им не е свързана с генериране на антропогенни вещества и процеси, както и отпадъци, които могат да доведат до отрицателно въздействие върху предмета и целите на опазване на защитените зони; с реализацията на инвестиционното предложение не се очаква кумулиране на отрицателни въздействия върху предмета и целите на опазване на защитените зони, във взаимодействие с други минали, настоящи и очаквани бъдещи планове, програми, проекти или инвестиционни предложения, вкл. и такива със сходен характер в обхвата на защитените зони, при реализацията на настоящото инвестиционно предложение няма вероятност от отрицателно въздействие върху защитените зони. В тази връзка, на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за ОС Ви уведомяваме, че за така заявеното инвестиционно предложение „Водовземане, чрез съществуващо речно водохващане на р. Джамбевска на кота дъно река 1007,20 м, с цел питейно-битово водоснабдяване на гр. Рила, община Рила, гр. Кочериново, община Кочериново, с. Пастра, община Рила, с. Стоб и с. Пороминово, община Кочериново“ преценката на компетентния орган е, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от Наредбата за ОС.
Във връзка с гореизложеното, на основание чл. 13, ал. 2 от Закона за защитените територии и §7 от Допълнителните разпоредби на същия и Заповед № РД-561/01.08.2023 г. на министъра на околната среда и водите, РИОСВ – Благоевград съгласува предвидените дейности с инвестиционно предложение „Водовземане, чрез съществуващо речно водохващане на р. Джамбевска на кота дъно река 1007,20 м, с цел питейно-битово водоснабдяване на гр. Рила, община Рила, гр. Кочериново, община Кочериново, с. Пастра, община Рила, с. Стоб и с. Пороминово, община Кочериново“, които ще се реализират в границите на ПП „Рилски манастир“.
Настоящето писмено произнасяне се отнася само за заявените предвиждания и обхват на гореописаното инвестиционно предложение и не отменя необходимостта от получаване на съгласувания или разрешителни, предвидени в други закони и подзаконови нормативни актове.
При всички случаи на промяна в данните посочени в уведомлението или на някое от обстоятелствата, при които е издадено настоящето писмо, възложителят е длъжен да уведоми незабавно компетентния орган за промените.
Приложение: 1. Копие на становище с изх. №П-01-358(3)/18.12.2023 г. на БДЗБР.

СНЕЖИНА КРЪСТЕВА-ЯКИМОВА
Директор на РИОСВ – Благоевград